V Daňkovicích mohou lidé navštívit toleranční modlitebnu a na faře i přenocovat

Daňkovice – V Daňkovicích u Sněžného ve Žďárských vrších mohou lidé navštívit evangelickou toleranční modlitebnu z roku 1818. Historii místa přibližuje malé muzeum ve vedlejší faře, kde mohou turisté po dohodě také přenocovat. Modlitebna patří mezi kulturní památky. Je vzácná tím, že se dochovala v původní podobě. Nemá věž ani zvony a hlavní vchod je z polí, řekl ČTK Miroslav Zelený z farního sboru Českobratrské církve evangelické v Daňkovicích.

„Kostel byl postavený přesně podle pravidel tolerančního patentu, proto se mu říká toleranční modlitebna,“ uvedl Miroslav Zelený. Toleranční patent vydaný v roce 1781 císařem Josefem II. umožnil legální existenci dalších křesťanských vyznání vedle do té doby jediného povoleného římskokatolického. Modlitebny nekatolíků ale nesměly mít zvony, věže, ani veřejný vchod z ulice. Později byly u řady z nich věže dostavěné.

O přístavbě věže uvažovali i věřící v Daňkovicích, což dosvědčují plány uložené v muzeu na faře. Podle Zeleného na to ale neměli dost peněz. Ves Daňkovice byla dřív téměř celá evangelická. „Dokonce pamatuji, že můj dědeček říkával, že tu byli evangelíci až na tři rodiny, jednu židovskou a dvě katolické,“ uvedl.

Malá muzejní expozice v přízemí fary byla vytvořená před několika lety při opravách budovy. Kromě dobových listin a fotografií tam je vidět, jak dřív vypadala kancelář faráře, který zapisoval do knih křty, sňatky i pohřby. Vystavené jsou také kalichy, některé jsou ze dřeva. „Kalich je základní symbol naší církve, a tak jsme si řekli, že bychom rádi získali co nejvíc kalichů z různých materiálů,“ uvedl Zelený.

Kalichy mají svůj příběh. Jednu sadu před sto lety darovali lidé, kteří z Daňkovic odešli po první světové válce do Ameriky. Obec Daňkovice se 160 stálými obyvateli má kalich také ve znaku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. září 2022 Foto:

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář