V depozitáři Lorety Rumburk objevili sochy ztracené přes sto let

Rumburk – Sochy ztracené více než sto let objevili v depozitáři barokní Lorety Rumburk. Tři chybějící sochy ze Svatých schodů zobrazují velekněze a vysmívající se židovské obchodníky, pořízeny byly mezi lety 1767 až 1770. Dosud se podle archivních zpráv mělo za to, že nenávratně zmizely kolem roku 1900. Proto děkanství původně plánovalo, že letos pořídí kopie soch. Unikátní nález ale vše změnil, řekla ČTK projektová manažerka farnosti Klára Mágrová.

„Nález ukázal, že soch bylo podstatně víc, než jsme si původně mysleli. Zatím víme, že na Svatých schodech bylo 20 soch a dalších deset až 15 bylo v těch bočních prostorách. V Česku je to naprosto unikátní, tak velké množství soch se do dnešní doby dochovalo jen v Rumburku. Byl takový komplet třeba v Praze na Karlově na Svatých schodech, ale ten už byl dávno odstraněn. Rumburk je posledním místem, kde je máme,“ dodala Mágrová.

Podle archivních zpráv byly mezi lety 1900 až 1902 některé značně poškozené sochy z Lorety prodány do starožitnictví a z výtěžku prodeje pak církev hradila obnovu jiné kaple v ambitu Lorety. Nález soch teď umožní vrátit do kaple Svatých schodů originály, nejprve je ale čeká restaurování. „Dřevěné polopostavy jsou ve velmi dobrém stavu. Očistí se a ošetří proti dřevokaznému hmyzu. Drobná oprava čeká jen špičky nosů soch,“ řekl restaurátor Petr Šafus.

Poutní kaple Svatých schodů připomíná příběh Ježíšova odsouzení a ukřižování. Je nejcennější částí ambitu Lorety v Rumburku. Od založení neprošla přestavbou. Charakteristická je pro ni bohatá malířská nástropní a nástěnná výzdoba. „Autora unikátní sochařské galerie z kaple Svatých schodů neznáme. Sochy dnes obdivujeme jako doklad dobové zbožnosti v 18. století,“ poznamenala Mágrová.

Sochy přitom měly být odstraněny jako pobuřující nedlouho po svém vzniku, už za reforem císaře Josefa II. Nakonec ale na místě zůstaly až do roku 1900. Až počátkem minulého století kapucíni ze zdejšího kláštera podlehli tlaku protestantů přicházejících ze Saska a sochy odstranili. Některé z nich se na místo vrátily roku 1930, další až po druhé světové válce. Zrestaurování se kaple dočkala v letech 2007 až 2012.

„Díky nedávno nalezeným dobovým snímkům z počátku 20. století, které pocházejí ze sbírek Národního památkového ústavu, víme, že součástí sochařské výzdoby kaple Svatých schodů v Rumburku byla ještě jedna postava velekněze. V plánu je pořízení kopie sochy. Tu vyřeže řezbář z Rumburku podle dochované fotografie. Díky tomu se opět scelí rozsáhlý sochařský soubor. Jak vypadaly další tři sochy, jichž se dotkl prodej z počátku 20. století, netušíme,“ dodal rumburský děkan Jozef Kujan.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK Datum: 28. července 2019  Foto: rumburk.farnost.cz

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář