V Domažlicích začínají 69. Chodské slavnosti, očekávají se desetitisíce lidí

Domažlice – Vyšívané chodské kroje, chodské koláče zdobené povidly, mákem a tvarohem, pestrá chodská keramika, zvuky dudáckých kapel i chodské nářečí ovládnou ode dneška do neděle Domažlice. Chodská metropole je opět centrem největší kulturní akce v Plzeňském kraji – Chodských slavností spojených s Vavřineckou poutí. Letos se slavnosti konají po devětašedesáté a pořadatelé očekávají jako každoročně účast desetitisíců návštěvníků z celé ČR, ale i ze sousedního Bavorska a z dalších zemí, řekl ČTK starosta Stanislav Antoš (KDU-ČSL).

„My v Domažlicích to máme tak, že se rok nedělí podle Silvestra a Nového roku, ale my to máme do Chodských (slavností) a po Chodských. A podle toho se vlastně všechno v Domažlicích organizuje, vaří, peče, smaží, bílí, uklízí…, to všechno souvisí s Chodskými slavnostmi, které jsou největším svátkem města a celého kraje,“ řekl Antoš.

SOUVISEJÍCÍŽijte přítomností tady a teď – pozvání festivalu UNITED 2023

Připraveno je několik desítek hodin hudebního programu folklorních i dechových souborů, řemeslné trhy či tradiční bohoslužby pod širým nebem u kostelíka svatého Vavřince na vrchu zvaném Vavřineček nad městem. Hlavní kulturní program se koná na pódiu u brány na náměstí a v zahradě pod Chodským hradem, menšími hudebními vystoupeními ožijí i dvory a proluky v historické části. Vystoupí například Chodský soubor Mrákov, Národopisný soubor Postřekov, Konrádyho dudácká muzika, Domažlická dudácká muzika, rodina sester Kuželkových z Klenčí, dětské soubory z Chodska, pěvecké sbory Canzonetta a Haltravan, Orchestr lidových nástrojů Plzeňského kraje, dechové kapely, Pošumavská dudácká muzika ze Strakonic a další účinkující. Pro příznivce jiné než tradiční lidové hudby je připraven rockový festival Chodrockfest. Nechybí ani pouťové atrakce.

„Je faktem, že naprosto největší byly slavnosti asi v roce 2019 a koronavirus to výraznou měrou přibrzdil. Letošní budou zhruba stejné jako ty loňské, plus o něco zase větší a myslím, že do nějakých dvou tří let se to dostane na původní míru,“ odhadl Antoš. V roce 2019 se podle dat mobilních operátorů zjistilo, že v jedenáctitisícovém městě se od pátku do neděle vystřídalo na 80.000 lidí. „Výrazně to zatěžuje město a jeho instituce, aby to organizačně zvládly. Ale zatím jsme to zvládli šedesátkrát osmkrát, tak po 69. to také zvládneme,“ doplnil starosta.

Velká návštěvnost a provoz si vyžádají dopravní omezení. Běžná parkoviště nedokážou během pouťového víkendu pojmout všechna auta, připravena jsou proto i dvě záchytná parkoviště se zastávkami mimořádné autobusové linky, která bude vozit lidi do centra. Mimořádná bezplatná linka bude také v sobotu a v neděli jezdit ke kostelu na Vavřinečku. V sobotu bude mši pod širým nebem sloužit plzeňský biskup Tomáš Holub a v neděli rektor arcibiskupského semináře Praha Radek Tichý.

Lidé cestující na slavnosti autem i vlakem musí počítat s možným zdržením. Na hlavním tahu I/26 z Plzně k hranicím s Německem se opravuje silnice u Chotěšova a provoz tam jezdí kyvadlově. Na železnici je mezi Stodem a Staňkovem výluka kvůli údržbě a opravě kolejí a renovaci přejezdu. „Jsme připraveni na vyšší dopravní zátěž v termínu Chodských slavností. Mohutně posílíme náhradní autobusovou dopravu,“ uvedl ředitel Regionálního obchodního centra Českých drah Vladimír Kostelný.

Podrobný program, pohled do historie a další informace jsou na webu slavností www.chodskeslavnosti.cz.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. srpna 2023 Foto: Chodskeslavnosti.cz

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář