V H. Brodě pokračuje sbírka na kostel sv. Kateřiny, zatím se vybralo 652.000 Kč

Havlíčkův Brod – V Havlíčkově Brodě pokračuje veřejná sbírka na záchranu kostela svaté Kateřiny, kterou organizuje Spolek Epigram. Na opravy kulturní památky, která stojí za mostem u řeky Sázavy, se ve sbírce od konce roku 2017 sešlo přes 652.000 korun. Peníze posloužily při nákupu řeziva na nový krov kostela, letos spolek po dohodě s farností počítá s tím, že bude ze sbírky platit restaurování zvonu z roku 1693 a kostelních oken. ČTK to řekl jednatel spolku Vít Vodrážka.

Na opravy kostela mohou lidé přispívat na transparentní účet, který je na webu spolku, nebo do kasiček na veřejně přístupných místech ve městě. Pomoci se dá i nákupem různých předmětů, které jsou pro tento účel registrované. Spolek symbolicky nabídl také trámy kostela, které si už podle Vodrážky „koupilo“ 114 lidí. Jména těchto dárců budou zapsaná do dokumentů, které se budou v nové časové schránce dávat do makovice věže kostela. Tyto certifikáty lidé kupovali třeba i jako dárek pro své příbuzné.

SOUVISEJÍCÍH . Brod dá odměnu za vítězství v soutěži Historické město na církevní památky

Spolek se v minulých letech snažil na zchátralou památku upozorňovat také koncerty a výstavami. Jeho vizí je, že opravený kostel bude sloužit jako místo ztišení a setkávání. „Čím víc těch akcí bylo, tím víc to ta veřejnost vnímala jako prostor, který také může využívat,“ řekl Vodrážka. Tyto aktivity teď nejsou možné kvůli protiepidemickým opatřením a opravám kostela.

Kostel chátral od 50. let minulého století. Římskokatolická farnost začala s jeho opravami v roce 2018. Přispělo na ně už město, ministerstvo kultury i kraj. Kostel má zatím místo střechy provizorní zakrytí, znovu vztyčený je hlavní krov věže, v níž byl i hodinový stroj. Na dokončení prací budou podle předpokladu farnosti ještě potřeba miliony korun.

„Věřím v ten cíl, že se to povede opravit, jenom neumím říci, jak rychle to bude,“ řekl ČTK děkan Oldřich Kučera. Náklady oprav se podle něj těžko odhadují, protože se mění ceny materiálu, farnost musí brát v potaz také požadavky památkářů. Podle Kučery zatím ani není jisté, kolik se letos podaří sehnat dotací. „Té práce je před námi veliké množství,“ řekl.

Kostel svaté Kateřiny má gotické základy, do současnosti se zachoval v barokní podobě s vnější pseudorománskou úpravou. Kostel údajně pochází z 13. století, první písemné zmínky o něm jsou z roku 1319. V průběhu staletí byl několikrát poničený. Podrobnosti k jeho historii jsou na webu farnosti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. ledna 2022 Foto: farnosthb.cz – kostel sv. Kateřiny

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář