V Indii sílí rozhořčení kvůli znásilnění a vraždě osmileté dívky

Dillí – Vlna rozhořčení a protestů zasáhla Indii poté, co se v indické části Kašmíru stala obětí brutálního hromadného znásilnění a vraždy osmiletá dívka. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Aktivisté posléze svolali na víkend hromadné protesty, aby vyvinuli nátlak na potrestání viníků.

Tělo dívky jménem Asifa, jejíž rodina patří k muslimskému kočovnickému kmeni, bylo nalezeno již 17. ledna v lese. Její příběh se ale dostal do povědomí až tento týden v souvislosti s protesty hinduistických pravicových skupin proti zatčení osmi hinduistů, kteří jsou ze spáchání činu obviněni.

Policie dnes uvedla, že v souvislosti se znásilněním a vraždou vyslýchá také jednoho z poslanců vládnoucí hinduistické nacionalistické Indické lidové strany (BJP) premiéra Naréndry Módího. Obhájce dotyčného uvedl, že jeho mandant jakoukoli účast při činu popírá.

Premiér Módí, který je pod sílícím tlakem, aby se jeho vláda více angažovala v boji proti sexuálnímu násilí, čin odsoudil. „Zločiny proti ženám jsou hanbou našeho národa. Chci národ ujistit, že zločinci nevyváznou beztrestně. Spravedlnosti bude učiněno zadost,“ řekl Módí.

Případ se stal dalším jablkem sváru v Kašmíru, který je už nábožensky polarizovaný. Mezi muži, které policie zadržela, je i bývalý vládní činitel, čtyři policisté a jeden nezletilý. Všichni jsou příslušníky místní hinduistické komunity, která se s muslimskými kočovníky přela o půdu.

Situace se ještě více vyhrotila, když se dva ministři z BJP zúčastnili shromáždění na podporu zadržených mužů. Na internetových sociálních sítích sílí hněv nejen kvůli brutální vraždě, ale i kvůli podpoře obviněných.

Džammú a Kašmír je jediným státem v převážně hinduistické Indii, kde žije muslimská většina obyvatel. Oblast Kašmíru je rozdělena mezi Indii a sousední Pákistán, ale oba státy si nárokují celé toto území.

Podle informací agentury AP si většina obyvatel indické části Kašmíru přeje konec indické nadvlády a samostatnost nebo spojení s Pákistánem. Zejména mladí dávají v posledních letech otevřeně najevo náklonnost k separatistům.

 

Autor:ČTK  Foto: gov.co.in, premiér Narendra Modi

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář