V Irsku chtějí identifikovat stovky dětí z masového hrobu u církevního domova

Dublin – Úřady v Irsku se chystají exhumovat a identifikovat stovky těl dětí, které se staly oběťmi špatného zacházení a zanedbání péče v jedné z nechvalně proslulých institucí provozovaných katolickou církví ve městě Tuam. Napsal o tom list The Guardian. V hromadném hrobě na pozemku sirotčince a domova pro svobodné matky, který vedl řád sester z Bon Secours, skončilo mezi lety 1925 až 1961 nejméně 796 dětí. Archeologové, antropologové a vyšetřovatelé se budou pokoušet pomocí vzorků DNA oběti ztotožnit, pak je chtějí řádně pohřbít.

O utrpení svobodných matek, které v katolickém Irsku často končily v internaci v církevních domovech, kde jim jeptišky děti odebíraly a využívaly mladé ženy na nucené práce, se začalo mluvit teprve v 90. letech. Odhalení o masovém hrobě v Tuamu, které učinila místní historička Catherine Corlessová, patřilo k nejvíce šokujícím důkazům letité kruté praxe. Mnoho dětí, které jeptišky nechaly zemřít, se pohřbívalo bez úmrtních listů a těla končila i v odpadní jímce na pozemcích domova.

SOUVISEJÍCÍ Írsko: Cirkev kritizuje referendum o vypustení práv nenarodených z ústavy

„Vždycky jsem Tuam vnímal jako skvrnu na svědomí národa. Fakt, že s pozůstatky dětí se zacházelo tak bezcitně dokonce i po smrti, je hluboce znepokojivý,“ uvedl ministr pro záležitosti dětí Roderic O’Gorman. Podle něj forenzní tým udělá všechno pro to, aby ostatky vyjmul, identifikoval porovnáním s DNA případných žijících příbuzných a řádné pohřbil. „Bude to jedna z nejsložitějších akcí tohoto druhu na světě,“ dodal.

Podle Corlessové, která o případu začala mluvit a nakonec díky analýze potvrdila, že ostatky pocházejí z let, kdy na místě jeptišky provozovaly domov pro svobodné matky zrušený v roce 1961, by měla exhumace přinést třeba odpověď na otázku, jak děti zemřely. „S těmi dětmi se zacházelo jako ze zbožím. Ty hezčí byly určeny k adopci – a na těch se vydělávaly peníze. Ty nemocné se nechaly zemřít,“ řekla.

Historička uvedla, že exhumaci se podařilo prosadit navzdory názoru mnoha lidí, že by se případ už neměl rozviřovat a že by stačilo oběti uctít pamětní deskou. „Tady mají odpočívat v pokoji? Vždyť to byla odpadní jímka, dostaňme je odtamtud. Je potřeba celé místo odkrýt a napravit škody. Lidé v Irsku se musejí dozvědět, co se tady stalo,“ citoval Corlessovou list The Guardian. Podle ní by to mělo poskytnout fakta i kvůli tomu, že se církev snažila svůj podíl viny popírat a bagatelizovat jej. „Stal se kvůli tomu ze mě odpůrce církve. Obrátili se ke mně zády a lhali,“ dodala.

V irských církevních domovech pro svobodné matky a děti zemřelo v minulém století na 9000 dětí, uvedla v roce 2021 zpráva irské vlády, která se poté omluvila za to, že zločinnému jednání v církevních institucí dlouho jen přihlížela.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. června 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář