V Istanbulu chystají otevření prvního kostela postaveného v Turecku za sto let

Istanbul – V Istanbulu už brzy přivítá první věřící kostel svatého Efréma Syrského, který je prvním novým kostelem postaveným v Turecku od založení republiky v roce 1923. Otevření tohoto objektu syrské pravoslavné církve se mírně zpozdilo kvůli únorovému zemětřesení, které postihlo jih Turecka, napsal deník Daily Sabah.

„Máme mnoho kostelů v provincii Mardin na jihovýchodě a také na Blízkém východě postavených před tisíci lety. Ale toto je první kostel oficiálně postavený od vzniku Turecké republiky. Jsme na něj velmi pyšní,“ řekl už dříve agentuře Anadolu Sait Susin, předseda istanbulské nadace syrské pravoslavné církve. Dodal, že v posledních sto letech se kostely této církve pouze rekonstruovaly, ale dosud žádný nebyl postaven od základů.

SOUVISEJÍCÍByl jsem příliš aktivní v evangelizaci, říká pastor, kterému Turecko nepovolilo vstup do země

Stavba kostela začala v evropské části Istanbulu v roce 2019, základní kámen slavnostně položili za přítomnosti prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Výstavba stála zhruba čtyři miliony dolarů (asi 88 milionů Kč), uvedla Anadolu. Jde o druhý kostel této církve v Istanbulu, kde žije asi 17.000 Asyřanů. Dosud jediný takový kostel v Istanbulu pochází z roku 1844.

V Turecku přes 90 procent z jeho 85 milionů obyvatel vyznává islám, křesťanů tam žije kolem 300.000.

Komunita syrské pravoslavné církve se v posledních letech v Turecku rozrostla kvůli uprchlíkům ze Sýrie, kterou od roku 2011 sužuje občanská válka. Kostely a kláštery této církve jsou zejména na jihovýchodě Turecka v provincii Mardin.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář