V Itálii kontrolují věřící aplikace, ve Francii sloužili automši

Řím/Paříž – Díky uvolňování koronavirových opatření směli v pondělí v Itálii poprvé po dvou měsících přijít lidé do kostelů na mši, provoz v chrámech se ale stále době před vypuknutím epidemie nepodobá, napsala agentura AP. Kromě všudypřítomné dezinfekce leckde používají kvůli pravidlu o bezpečných odstupech i elektronické přístroje, které nositele upozorní, pokud se příliš přiblíží k dalším lidem. Ve Francii hodnostáři nařízení o zákazu bohoslužeb v kostelech vyřešili uspořádáním mše pro lidi v autech pod širým nebem.

V Římě v pondělí kontrolovali zřízenci v ochranných oblecích teplotu lidem, kteří se chystali navštívit Svatopetrský chrám ve Vatikánu. Přísná hygienická pravidla však platí i všude jinde. Například v římském kostele Sant’Eugenio vítal ráno duchovní José Maria Galván věřící v latexových rukavicích a s rouškou na obličeji. „Než jsem se stal knězem, byl jsem chirurg, takže rukavice jsou pro normální věc,“ citovala jej agentura AP.

Italská vláda připravila rozsáhlý manuál, který určuje nové hygienické normy, a provozu v kostelích se v něm věnuje velmi podrobně. Odborníci vycházejí z toho, že do kostelů často chodí starší lidé, kteří jsou vůči infekci koronavirem zranitelnější, a proto církve musejí dodržovat například minimální metrové rozestupy mezi lidmi.

Například v kostele Sant’Eugenio, kam dříve v neděli na bohoslužbu chodilo až 500 lidí, se proto nyní dostane dovnitř maximálně 150 věřících. Nádoby se svěcenou vodou zůstanou prázdné, dočasně se ruší sborový zpěv a při svatém přijímání musí kněz hostie podávat v rukavicích.

Ve florentském dómu Santa Maria del Fiore zašli ještě dál a všechny návštěvníky při vstupu do chrámu vybaví elektronickými přístroji, které začnou vibrovat, svítit a jemně pípat, pokud se dva lidé k sobě přiblíží na méně než dva metry.

Ve Francii se zatím mše konat nesmějí, a to až do 2. června. Vláda ale možná bude muset přistoupit ke změně harmonogramu, protože Státní rada, která v zemi zastává roli nejvyššího správního soudu, v pondělí rozhodla, že zákaz je nepřiměřený a měl by být zrušen. Podle soudců nelze připustit, aby ve chvíli, kdy je povoleno setkávání skupin až o deseti lidech, byla dál zakázána náboženská shromáždění.

Francouzští katoličtí hodnostáři si nicméně i během karantény dokázali poradit a v neděli ve městě Chalons-en-Champagne na východě Francie uspořádali venkovní mši, na niž věřící přijeli v autech. Bohoslužbu na pódiu před řadami zaparkovaných vozů vedl biskup Francois Touvet, a kněží pak dokonce procházeli mezi auty, aby lidé mohli přistoupit ke svatému přijímání.

„Lidé jsou v autech, jsou to většinou obyvatelé stejného bytu nebo domu, mají s sebou dezinfekční gel a roušky. Auta stojí na metr od sebe, podáme jim svaté přijímání a pak si umyjeme ruce,“ popsal postup biskup. Francouzská média psala o novince jako o „drive-in bohoslužbě“ a na rozdíl od zpěvu jako v kostele ji provázelo houkání klaksonů, napsala agentura Reuters.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 19. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář