V Itálii vyšetřují kněze, který odsloužil mši s nafukovací matrací místo oltáře

Řím – Kněz Mattia Bernasconi v horkém letním dni na jihu Itálie odsloužil mši pro středoškolské studenty přímo v moři. Místo na oltář položil nezbytné propriety na nafukovací matraci plovoucí na vodě. Za netradiční bohoslužbu se sice později omluvil, prokuratura ale případ začala vyšetřovat pro „urážku náboženského vyznání“, napsal dnes server deníku The Guardian.

Šestatřicetiletý kněz z milánské arcidiecéze pomáhal u města Crotone na týdenním letním táboře pro studenty, který pořádá organizace Libera bojující proti vlivu mafie, korupci a nerovnosti. Bernasconi chtěl původně nedělní mši uspořádat ve stínu pod stromy na pobřeží. Když ale nenašel vhodné místo, rodina na pláži mu nabídla, že mu půjčí matraci. Mše se pak konala v moři a všichni zúčastnění, včetně kněze samotného, byli v plavkách.

Fotografie z netradiční mše se rychle začaly šířit na sociálních sítích. Místní katolická církev vyzvala, aby se zachovávalo „liturgické dekorum a respekt“. Během školních prázdnin nebo v prázdninových lokalitách je možné mši sloužit ve venkovních prostorách, ale vždy je potřeba to konzultovat s vedením místní církve, uvedla v prohlášení arcidiecéze v Crotone.

Giuseppe Capoccia, vrchní státní zástupce města Crotone, v rozhovoru s italskými novinami La Repubblica uvedl, že kněz je vyšetřován pro „urážku náboženského vyznání“.

Bernasconi své jednání ve středu obhajoval, zároveň se ale omluvil, pokud jeho jednání někoho pohoršilo. „Rozhodně jsem neměl v úmyslu zlehčovat eucharistii,“ uvedl kněz. „Ale symboly jsou silné, to je pravda, a promlouvají, někdy jinak, než bychom si přáli. Bylo ode mě naivní nepřikládat jim patřičnou váhu,“ dodal Bernasconi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. července 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,,

4 Komentáře

 1. Náboženskost lidí urazit sice mohl, ne však Krista samotného.
  Žid 10:11-14: „Každý kněz stojí a koná denně bohoslužbu, znovu a znovu přináší tytéž oběti, ale ty nikdy nemohou navždy zahladit hříchy. Kristus však přinesl za hříchy jedinou oběť, navěky usedl po pravici Boží a hledí vstříc tomu, až mu budou nepřátelé dáni za podnož jeho trůnu´. Tak jedinou obětí navždy přivedl k dokonalosti ty, které posvěcuje.“

  Odpověď
 2. Až teď jsem si uvědomil že jsem výše napsal nesmysl. Protože Kristova oběť je dokonalá a navždy platná, jsou nyní oběti lidí jak na lehatkách ve vodě tak na oltářích chrámů stejně zbytečně a bezvýznamné. Bylo dokonáno Kristem na kříži.

  Odpověď
 3. Pane Arone, samozřejmě máte pravdu. Jenomže my, lidé nepoučitelní, hrozně rádi stavíme oltáře, odléváme zlaté tele, dáváme si nad hlavu svatozář. A netýká se to jen katolíků, tato slepota může snadno postihnout i protestanta. Možná je to ještě více nebezpečné, protože protestant nebude mít doma svatý obrázek, hromniční svíčku, růženec. Protestant si oltář udělá sám ze sebe. Ze své moudrosti, obětavosti, skromnosti. Jak moc snadné je podlehnout pokušení spasit sám sebe a zapomenout při tom na Krista. Tak moc chceme už nést Ovoce Ducha Svatého a nechce se nám čekat. V poslední době si hodně uvědomuji, jak je to snadné skočit na vějičku tomu zlému. A právě proto si často musíme připomínat, že jen díky Kristu jsme spaseni.

  Odpověď
 4. Souhlasím s Vámi, paní Nedbalová – děkujme v modlitbě Kristu každý den za to, že nás spasil i přes to, že věděl, že i jako věřící denně podléháme pokušení. Za Jeho sílu, sílu milosti.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář