V Izraeli se nelíbí vánoční strom v nákupním centru

Jeruzalém – Rozhodnutí umístit vánoční strom do haly nákupního střediska v jihoizraelském přístavu Ašdod vyvolalo v Izraeli pozdvižení. Vysoký strom ozdobený kouličkami je umístěn vedle velkého osmiramenného svícnu používaného o židovském svátku chanuka. Ašdod je izraelské šesté největší město a velký vliv tam má ortodoxní a ultraortodoxní židovská komunita.

Zástupce starosty Ali Amsalem, který stojí v čele místní odbočky ultraortodoxní strany Šas, rozhodnutí managementu nákupního centra Big Fashion kritizoval a požaduje, aby byla „taková hanba odstraněna“.

Starosta Jehjel Lasry se vyhnul hodnotícímu komentáři a prohlásil, že radnice se nevměšuje do rozhodování obchodů ve městě.

Mluvčí společnosti, která nákupní centrum provozuje, sdělil, že strom byl vztyčen na žádost jednoho z členů městské rady Eliho Nachta. Když se v říjnu v Izraeli konaly volby do městských zastupitelstev, Nacht kandidoval a uspěl s heslem Dost náboženského nátlaku. Připomínal, že v Ašdodu žije mnoho přistěhovalců z bývalého Sovětského svazu, kteří při svátcích konce roku staví a zdobí stromky – rusky zvané jolky.

Firma tvrdí, že by dekorace neměla být chápána jako projev odporu vůči věřící židovské komunitě, ale spíš jako pokus vytvořit evropskou atmosféru. Společnost působí také na severu Izraele, kde prý vánoční stromky jako dekorace běžně používá.

Náboženský a kulturní charakter dvousettisícového Ašdodu bylo velké téma říjnových voleb. Náboženské komunitě se nelíbí, že centrum Big Fashion je otevřeno i v sobotu, která je v židovském světě dnem klidu.

Amsalem na svém facebookovém účtu napsal, že to, že hned vedle stromu stojí chanukový svícen, věci nijak nepomohlo, protože obojí je v hale od pondělka, který byl posledním dnem osmidenního svátku chanuka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons, ilustrační

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář