V Kábulu čekají na evakuaci i katoličtí misionáři

Kompletní převzetí moci Talibanem má v Afghánistánu dopad na přítomnost katolických misionářů. Jezuité se rozhodli pozastavit na dobu neurčitou své působení na území této země. V Kábulu čekají na evakuaci dva indičtí jezuité: vedoucí mise v Afghánistánu kněží Jerome Sequeira a Robert Rodrigues. V podobné situaci jsou i čtyři sestry Matky Terezy, Misionářky Lásky, mezi nimiž je i jedna Indka.

Předseda Konference jezuitských provincií Jižní Asie kněz Stany D’Souza potvrdil, že oba zmínění jezuitští kněží jsou v pořádku, a že jsou ve stálém kontaktu se spolubratry. Z letiště v Kábulu Sequeira požádal o modlitby za sebe, za Rodriguese a za všechny, kteří prožívají tyto dramatické chvíle, a potvrdil, že situace je „chaotická“ a vládne nejistota. Existují obavy, že po obsazení všech klíčových postů státní správy může Talibán vypracovat seznam organizací a osob, které si „vezme na mušku“. Podle některých místních zpráv islamistické milice již začaly ode dveří ke dveřím identifikovat některé osoby.

Spolu s Misionářkami Lásky jsou jezuité v Afghánistánu přítomni od roku 2004, tři roky poté, co Spojené státy odstavili od moci Taliban, a dva roky poté, co v zemi v roce 2002 Jan Pavel II. založil katolickou misi. Rozvinuli svou činnost v oblasti pomoci uprchlíkům a v oblasti vzdělávání, kde vyškolili 300 učitelů, kteří umožnili vzdělávání pro 25 tis. chlapců a zejména dívkám, kterým předchozí režim Talibanu zakazoval chodit do školy. Byla to cenná, ale i velmi riskantní práce v zemi, kde válka nikdy neskončila. Připomeňme, že 2. června 2014 byl bojovníky Talibanu unesen indický jezuitský kněz Alexis Prem Kumar během návštěvy školy v provincii Herat. Propustili ho po osmi měsících.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

S přibývajícími dramatickými zprávami z Afghánistánu rostou obavy i v církvi v sousedním Pákistánu. Kamiliánský kněz Mushtaq Anjum pro asijskou katolickou tiskovou agenturu UCA News vyjádřil obavy, že návrat islamistické skupiny pravděpodobně povede ke zvýšení netolerance vůči náboženským menšinám v Pákistánu a povzbudí pákistánské fundamentalistické síly, aby se pomstili za porážky z posledních dvou desetiletí: „Fundamentalismus se zvýší. Budou prosazovat své islamistické ražení v Pákistánu, a jak to v takových případech bývá, následky ponesou křesťané.“

Podobné obavy vyjadřují i ​​aktivisté za lidská práva. Méně alarmující je P. Bonnie Mendes, bývalý výkonný tajemník Národní komise pro spravedlnost a mír v rámci Pákistánské biskupské konference, který se domnívá, že dění v Afghánistánu by nemělo změnit situaci pákistánské církvi, která byla vždy v hledáčku islamistů, protože je považována za prozápadní. „Mnozí lidé si tu myslí, že udeří Ameriku, když udeří křesťany,“ řekl pákistánský kněz pro agenturu UCA News.

Autor: cirkev.cz Datum: 18. srpna 2021 Foto: YouTube – letiště v Kábulu

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář