V kanceláři moskevské židovské obce našla policie antisemitskou literaturu

MOSKVA – V pátek 10. srpna dopoledne provedl tým protiextremistického oddělení ruské policie zásah v prostorách moskevské židovské obce. V kanceláři Alexandra

Kargina, zástupce lídra hnutí Šachar, našla několik ruských nacionalistických knih. Kargin a jeho advokát trvají na tom, že je musel do kanceláře někdo nastrčit. Jak se tam dostaly a proč je policie v kanceláři hledala během šabatové bohoslužby, snad vyjde najevo během vyšetřování. Alexandr Kargin se má tento týden dostavit na policii podat vysvětlení.

„Šabat jsem měl nepovedený už od rána. Zavolali mně z Chórové synagogy a řekli, že tam přišla policie a chce, abych přijel. Po příjezdu se ukázalo, že dojde k prohlídce mojí místnosti. Tak jsem se dověděl, že se prý zabývám extremistickou činností. A hned jak vešli do místnosti, byla na viditelném místě hromádka knih a otevřený dopis, (…)“ líčí na svém facebookovém profilu zážitky z minulé soboty Alexandr Kargin.

Na fotografii je šest brožur: „Ruská odpověď na židovskou otázku“, „Konečné řešení židovské otázky“, „Ruský pravoslavný katechismus“, „Rada ruského národa“, „Ideové základy současného ruského nacionalistického aktivismu“ a „Cesta pravdy“. Co bylo obsahem otevřeného dopisu se Kargin ani další zdroje nezmiňují.

Alexandr Kargin je spolu se svým advokátem Igorem Zuberem přesvědčen, že mu knihy do kanceláře někdo nastrčil. Podle článků v ruských médiích (sdílených na Facebooku Karginem) policie reagovala na anonymní udání.

Alexandr Kargin je představitelem hned několika židovských pravicových organizací. Na svém facebookovém profilu uvádí, že je šéfem mezinárodní organizace Betar (mládežnické hnutí založené r. 1923 v Rize Vladimirem Zeevem Žabotinským, dnes přežívající v silně redukovaných počtech) a především hnutí Likud olami v Rusku – což je organizace přímo navázaná na izraelskou vládní stranu Likud.

Zároveň vede pravicově-liberální hnutí Šachar. Právě toto hnutí se nejpozději v roce 2016 stalo součástí konspiračních teorií v ruském nacionálně-antisemitském tisku. Podle nich z pověření izraelských tajných služeb ovládá ruské pravo-liberální a nacionalistické organizace. Zároveň je coby příliš „prozápadní“ a „volnomyšlenkářské“ terčem kritiky ze strany konzervativnějších (a náboženštěji orientovaných) židovských organizací. – A v neposlední řadě, právě hnutí Šachar požádalo roku 2016 Generální prokuraturu Ruské federace o oficiální zařazení Hamásu mezi teroristické organizace.

 

Zdroj: ztis.cz  Foto: Flickr.com, Moskevská „Chórová“ synagoga. Ilustrační foto.

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář