V katedrále sv. Víta lze s výjimkou chodit na ranní mše

Praha – Pokud nejde o individuální duchovní péči a službu, platí omezení opustit okres i pro věřící, bohoslužbu tedy mohou navštívit pouze v okresu svého bydliště. V platnosti zůstává omezení na deset procent kapacity míst k sezení se zachováváním hygienických zásad jako jsou rozestupy, dezinfekce či nošení roušky nebo respirátoru. Od 1. března je možné navštěvovat ranní mše v 07:00 v katedrále sv. Víta, Pražský hrad je jinak celý uzavřený, uvedla katedrála dnes na facebooku.

Od 1. března platí z rozhodnutí vlády v ČR přísnější opatření v boji proti šíření koronaviru, omezen byl především pohyb osob. Platí výjimky pro cestování například za prací, vždy je ale musí člověk při náhodné kontrole doložit. Výjimka z cestování mimo okres je udělena také pro účast na pohřbu, nikoli ale pro účast na svatbě.

Pražský hrad, v jehož areálu se nachází katedrála sv. Víta, je v době pandemie dlouhodobě uzavřen. „Na základě rozhodnutí Kanceláře prezidenta republiky jsou od 1. března ranní mše svaté v 07:00 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha od pondělí do soboty přístupné veřejnosti,“ uvedla dnes katedrála. Podobné výjimky byly i pro některé bohoslužby v době vánočních svátků.

Lidé do areálu Hradu mohou vstupovat pouze z Hradčanského náměstí přes čtvrté nádvoří za doprovodu pracovníka Metropolitní kapituly, který tam účastníky bohoslužby vyzvedne krátce před jejím zahájením. K účasti na mši je nutné dostavit se nejpozději do 06:55. Podmínky účasti na bohoslužbě se řídí aktuálními hygienickými opatřeními.

Kromě této výjimky je do odvolání pro veřejnost uzavřen celý areál Pražského hradu. Pravidelné nedělní mše v 10:00 se budou vysílat přes internet a facebook. Areál Pražského hradu je v souvislosti s protipandemickými opatřeními uzavřen už d poloviny října. Původně se počítalo s dvoutýdenní uzávěrou, opatření ale platí již čtyři a půl měsíce. Pražský hrad se veřejnosti kvůli epidemii koronaviru uzavřel již na jaře. Lidé do jeho areálu nemohli vstoupit více než dva měsíce od poloviny března do druhé poloviny května.

Prezident Miloš Zeman v té době pobýval na zámku v Lánech. Zpět do své hradní kanceláře se vrátil koncem května. V Lánech Zeman pobýval i po většinu prázdnin a podzimu, kdy se zotavoval ze zlomeniny ruky. V poslední době úřaduje z Hradu několik dní v týdnu.

Věřícím začala Popeleční středou 17. února postní doba, která je už druhým rokem ovlivněna pandemií. Čtyřicetidenní půst naplněný odříkáním, hledáním cesty k bohu i sobě samému trvá až Velikonoc. Zelený čtvrtek předcházející hlavním velikonočním svátkům letos připadá na 1. dubna. Omezení pohybu má zatím v ČR trvat do 21. března.

Loni byly Velikonoce o týden později, Zelený čtvrtek byl 9. dubna a v ČR platil nouzový stav; ten současný platí zatím do 28. března. Lidé se mší účastnili na dálku, přenášely se po internetu nebo je vysílaly televize.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. března 2021 Foto: Wikimedia Commons – Pražský hrad

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. Arnošt Kobylka

    Je to pěkné, ale nechápu, proč je zavřený Hrad, když není zavřený třeba Karlův most.

    Vidím v tom čertovinu našeho rezidenta, tedy pardon, Prezidenta.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář