Křesťan dnes

V katedrále v Plzni je dárcovský terminál pro příspěvky na chod chrámu

Plzeň – Dárcovský platební terminál začal dnes fungovat v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje. Lidé mohou jeho prostřednictvím přispět na provoz a údržbu katedrály. O její návštěvu je po letos dokončené stomilionové rekonstrukci velký zájem. Kromě klasické kasičky na mince mohou lidé věnovat peněžní dar i bezhotovostně. Po poutním kostele v Neratově na Rychnovsku je plzeňská katedrála druhý kostel v Česku, kde dárcovské zařízení České spořitelny je. Výnosy z kasiček jsou v porovnání s náklady na provoz katedrály jen drobným příspěvkem, jde ale o to, že lidé svým darem vyjádří ochotu se spolupodílet, řekl dnes ČTK plzeňský biskup Tomáš Holub.

Katedrála je otevřená denně a lidé si její interiér mohou prohlédnout zdarma. „My jsme se inspirovali božím slovem, ve kterém je řečeno, že dar se dává dobrovolně. A protože my máme otevřenou tuto katedrálu pro všechny, kteří tady hledají setkání s tím, co otevírá jejich životy dobru, tak jim nabízíme, aby také v solidaritě se podíleli na údržbě tohoto prostoru. Proto tady máme nový způsob, který jde s dobou – terminál, na kterém je možné darovat peníze dobrovolně potom, co lidé katedrálu navštívili. A když se s ní loučí, tak se ptáme, jestli se jim líbila a jestli se nechtějí takto solidárně podílet,“ řekl Holub.

SOUVISEJÍCÍPlzeňský kraj s Bavorskem otevřely poutní Vintířovu stezku o délce 162 km

Katedrála prošla v minulých letech velkou rekonstrukcí za víc než 100 milionů korun a od letního znovuotevření do ní zpočátku denně mířily tisíce lidí. „V zimních měsících, a bohužel protože jsou zavřené i adventní trhy, jsou to desítky až menší stovky lidí denně,“ poznamenal Holub. Pokles návštěvnosti je podle něj daný nejen zimním obdobím, ale i útlumem turistického a nákupního ruchu v důsledku pandemie koronaviru.

Na terminálu si zájemce o poslání daru vybere, jakou částku chce věnovat, a přiloží platební kartu, telefon nebo chytré hodinky s bankovní aplikací, popsal systém specialista pro digitalizaci veřejného sektoru České spořitelny Petr Chlupáč. Kromě Plzně a Neratova je podle něj třetí dárcovský terminál na výstavě o sv. Ludmile v Pálffyho paláci v Praze. Na počátku roku je ale začne banka rozesílat na další místa, která o ně projevila zájem. „Jsme zájmem překvapeni, je až nad očekávání. Je vidět, že taková služba chybí,“ uvedl Chlupáč. Z Neratova, kde terminál mají od začátku srpna, chodí podle něj velká pozitivní zpětná vazba. Překvapivý je i výběr darů prostřednictvím terminálu. Oproti dosavadním kasičkám je měsíčně osmkrát až devětkrát vyšší, dodal Chlupáč.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons –

Exit mobile version