V katolické církvi ženy nebudou nikdy sloužit v kněžské pozici, tvrdí kardinál

Africký kardinál Robert Sarah řekl, že otázka vysvěcení žen do kněžské služby již byla „vyřešena“ papežem Jan Pavel II., který ji prohlásil za nemožnou.

„Tato otázka je již vyřešena, církev nemá pravomoc vysvěcovat ženy. Jeho prohlášení použilo definitivní formulaci. Tyto dveře jsou zavřené,“ uvedl prefekt Kongregace pro bohoslužby v rozhovoru s katolickou webovou stránkou Aleteia.

Když mluvíme o „pseudo-reformátorech“ katolické církve, kardinál poukázal na to, že církev byla postavena Ježíšem, který ji obdařil svou nezměnitelností. „Nemohu změnit to, co jsem nevybudoval, a proto mi nepatří. Nikdo nemůže změnit Ježíšovu církev,“ řekl.

Kardinál Sarah diskutoval o mnoha naléhavých tématech, která v současné době znepokojují katolickou církev. Mezi nimi je „rozdělení uvnitř církve“, které je „tragické“. Toto rozdělení se podle afrického preláta „projevuje hlavně na doktrinální, morální a disciplinární úrovni. Každý teď říká a myslí si, co chce. Jak bychom nemohli být znepokojeni, pokud se zdá, že církev již nemá doktrínu nebo jasné mravní učení?“

Sarah uvedl, že by byl „šťastný“, kdyby se dala ženám větší „zodpovědnost v církvi“ a že mají „důležité místo a úlohu v církvi a ve společnosti,“ ale „ve Starém zákoně si Bůh vybral Árona a jeho syny, aby vykonávali Jeho kněžství.“

„Zdá se mi po více než 2000 letech křesťanství, že to ukazuje na nedostatek víry. Vysvěcení žen se v katolické církvi nikdy nestane, i když by na světě nezůstali kněží. Ne z pohrdání ženami, ale proto, že to není v Boží vůli,“ tvrdí v rozhovoru kardinál Sarah.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – kardinál Sarah

Tags:

3 Komentáře

 1. Tak vida, někdy vykazují katolíci větší zásadovost a respekt vůči Bohu než protestanté. A to především ze zemí tzv. třetího světa. Škoda, že tomu tak někdy je a někdy není.

  Odpověď
 2. “ Vysvěcení žen se v katolické církvi nikdy nestane, i když by na světě nezůstali kněží.“
  .. naštěstí o vývoji církve nerozhoduje africký kardinál Robert Sarah, ale Bůh

  Odpověď
 3. Podobných jistých prohlášení o budoucnosti již bylo vysloveno v historii církve mnoho. Často se pak ukázala jako úsměvná. Bez ohledu na můj osobní názor na Boží vůli si myslím, že svěcení žen v řkc může v budoucnosti nastat a nakonec již v minulosti občas proběhlo. Jiná věc je, zda samo pojetí kněžství v řkc není chybný koncept.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář