V Kolíně bude opět dřevěný betlém v životní velikosti, farnost ho chce koupit

Kolín – Na nádvoří chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně budou lidé letos v adventu znovu moci zhlédnout venkovní betlém s dřevenými postavami v životní velikosti. Kolínská římskokatolická farnost si loni sochy od řezbáře z Bruntálska zapůjčila, letos by je chtěla koupit. Soubor 22 soch vyjde na 1,3 milionu korun. Farnost oslovila se žádostí o dar kolínské firmy, přispět by mohlo i město, řekl ČTK farář Ján Halama.

„Už loni se betlém v prostoru za chrámem osvědčil jako místo pro setkávání v adventním čase, proto chceme pokračovat. Za pronájem soch jsme platili, spočetli jsme si, že nákup se nám po deseti letech vrátí,“ řekl Halama. Farnost požádala město o příspěvek 100.000 korun, jeho schválení budou projednávat zastupitelé.

Každá socha je z jednoho kusu dřeva. Jejich autorem je řezbář Jiří Halouzka z Jiříkova na Bruntálsku. „V jeho Pradědově galerii je několik souborů soch do betléma, které zapůjčuje do velkých měst,“ řekla Halama. Do Kolína chce farnost pořídit 22 základních soch.

Sochy jsou v hodnotě od 20.000 do 80.000 korun bez DPH podle velikosti. Betlém bude u chrámu v době adventu a Vánoc až do začátku ledna.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. října 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář