V Kolíně začal archeologický průzkum dvou židovských domů u synagogy

Kolín – V Kolíně začal archeologický průzkum dvou židovských domů na místě bývalého židovského ghetta. Archeologové v bývalém rabínském domě, židovské radnici a na přilehlém dvorku vytvoří zhruba deset menších sond. S jejich pomocí zjišťují, na co by se mohlo narazit při plánované rekonstrukci, řekl Filip Velímský z Archeologického ústavu. Město chce domy zrekonstruovat a zpřístupnit veřejnosti jako součást židovského okruhu, mají být propojené se sousední synagogu. Letos chce začít hledat projektanta.

Takzvaný předstihový archeologický výzkum potrvá deset dnů. Má přinést co nejvíce poznatků tak, aby už později nenarušovaly rekonstrukci. „Ověřujeme, jaká je tady případná mocnost historických terénů, na co by tady teoreticky město při rekonstrukci mohlo narazit, aby třeba i projektanti věděli, jaká jsou omezení ve vztahu k archeologii,“ řekl Velímský.

SOUVISEJÍCÍOstatky z kostela v Č. Budějovicích patří prvnímu převorovi kláštera dominikánů

V rabínském domě se třemi mikvemi, které sloužily pro židovské rituální lázně, archeologové například hledají důkazy o dalších židovských provozech. Kromě mikve tam podle Velímského byl zřejmě i provoz košer řeznictví. Kolínská židovská komunita je podle něj druhá nejstarší v Čechách. „Víme, že už ve 14. století Židé v Kolíně byli,“ řekl. Zjišťovací sondy hledají doklady o životě této původní židovské komunity. „Zatím se to nepodařilo, zatím jsme narazili na výrazně starší nálezy z období eneolitu. Místo středověké keramiky jsme zatím vytáhli pazourkové nástroje a něco málo eneolitické keramiky,“ řekl Velímský.

Oba domy se mají po rekonstrukci napojit na synagogu. „Základní koncept počítá s tím, že všechny památky v tomto okrsku synagogy budou vzájemně průchozí a počítá se s expozičním vyžitím,“ řekl ředitel Regionálního muzea Kolín Vladimír Rišlink. V části, která zasahuje do synagogy, je podle něj v plánu expozice o dějinách kolínského židovského ghetta. „V rabínově domě bychom se spíš zabývali otázkou židovských tradic a rituálů, nabízí se to, vzhledem k tomu, že jsou tady mikve,“ doplnil Rišlink. V budově bývalé židovské radnice, kde bydlel i synagogální služebník, by mohla být takzvaná náznaková instalace. Expozice se budou měnit podle židovských svátků. „Což je v Čechách unikátní koncept, podobná expozice není úplně běžná,“ řekl Rišlink.

Město koupilo domy v ulici Na Hradbách ve zchátralém stavu v roce 2020 od soukromých vlastníků zhruba za šest milionů korun. Rekonstrukce by mohla být podle vedení města hotová zhruba do tří až čtyř let.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. dubna 2023 Foto: Wikimedia Commons – synagoga v Kolíně

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář