V Kolíně začne další fáze obnovy chrámu sv. Bartoloměje

Kolín – V Kolíně začne další fáze oprav chrámu sv. Bartoloměje. Zaměřeny budou tentokrát především na interiér, zrestaurují se varhany i další mobiliář. Hotovo by mělo být na podzim roku 2023, náklady dosáhnou 60 milionů korun. Římskokatolické farnosti Kolín pomůže dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), která pokryje asi 58 milionů korun, řekl dnes novinářům farář Ján Halama.

Plánované opravy jsou rozdělené do tří částí, každá bude stát zhruba třetinu z celkové částky. Součástí jsou stavební a restaurátorské práce přímo v chrámu, zrestaurují se například vitráže nebo vstupní portál, zpřístupnit se má krypta. Druhou částí je renovace varhan. Farnost nyní vybírá restaurátora, který by měl být znám v červnu. Varhany by se měly do chrámu vrátit do konce příštího roku. Opravou projde také na 150 položek mobiliáře, například sochy nebo obrazy. Restaurování předmětů bude rozděleno podle materiálů, o zakázku se tak budou moct v soutěži ucházet i menší restaurátoři. Renovací projde také chrámový poklad, který obsahuje například kalichy nebo monstrance.

Zhruba tři miliony bude muset zaplatit farnost z vlastních zdrojů, 300.000 korun jí přispěje město Kolín, dotaci již schválili zastupitelé. V západním průčelí vznikne nové kované zádveří, i mimo otevírací dobu si tak bude moci veřejnost prohlédnout interiér chrámu. Dosud to nebylo možné.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně se opravuje dlouhodobě. Loni v září skončila více než dvouletá oprava okolí chrámu. Památková obnova se týkala interiérů zvonice, staré školy a kostnice. Řemeslníci opravili také přilehlé hradby či parkán. Všechny restaurátorské práce dělali ručně.

Po dokončení těchto oprav bude chrám i jeho okolí hotové. Farnost plánuje, že z rekonstrukce vytvoří film, který se následně bude zájemcům promítat.

Chrám sv. Bartoloměje byl vybudován ve druhé polovině 13. století. Ve 14. století Petr Parléř postavil nový katedrální chór s věncem kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. dubna 2021 Foto: Wikipedie – chrám sv. Bartoloměje v Kolíně

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář