V kostele v Pelhřimovech bude po 70 letech znovu mše

Pelhřimovy – V gotickém kostele svatého Jiří, který zůstal jako jediná budova po zaniklé obci Pelhřimovy na Bruntálsku, se po více než 70 letech opět uskuteční mše. Uspořádá ji tam 4. července spolek fotografů Člověk a víra, který ji doprovodí i výstavou fotografií z různých církevních akcí. ČTK to dnes za organizátory řekl Zdeněk Poruba. Kostel, kterému hrozil zánik stejně jako ostatním domům obce, opravuje od roku 2005 Hnutí Duha Jeseníky.

„Mše v kostele bude poprvé od roku 1946. V tom roce z obce odešli němečtí obyvatelé. Pak už kostel patřil družstvu, které zde roky mělo sklad hnojiv,“ řekl koordinátor hnutí a iniciátor záchrany kostela Ivo Dokoupil. Jeho spolek na místě už uspořádal řadu kulturních i vzdělávacích akcí. Mši ale zatím ne.

Podle Poruby spolek fotografů Člověk a víra jednou za rok organizuje setkání členů. Letos se bude konat v nedalekém Bohušově. „Kolem kostela v Pelhřimovech jsem několikrát v posledních letech jel. Všiml jsem si, jak se mění. Že se ho Hnutí Duha Jeseníky daří opravovat. Proto jsme se rozhodli uspořádat v něm během našeho setkání malou mši,“ vysvětlil Poruba. Původní záměr se ale rozrostl. Získal podporu biskupství i farářů z okolních farností, kteří slíbili, že na mši pozvou své věřící.

Hnutí Duha Jeseníky získalo kostel, který jako jediná stavba zbyl po zaniklé obci Pelhřimovy, v roce 2005 do své správy. Záchranné práce ale začaly už v roce 2002. Památka ze 13. století získala novou střechu i stropy. V části je znovu odkrytá a zrestaurovaná malba z roku 1420.

Obec Moravské Pelhřimovy byla zrušena začátkem 50. let. Po komunistickém převratu v roce 1948 se představitelé státu obávali intervence polské armády. Proto se rozhodli vylidnit nejbližší okolí státní hranice. V Pelhřimovech srovnali se zemí 66 domů. Zůstal jen kostel, který se ekologové nyní snaží zachránit.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. června 2021 Foto: Wikipedie – kostel sv. Jiří

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář