V kubistickém kostele v Pečkách v pátek vystaví fotografie žen bez domova

Pečky – V evangelickém kostele v Pečkách na Kolínsku budou moci lidé v pátek u příležitosti Noci kostelů navštívit vernisáž dokumentárních fotografií nazvanou Ženy bez domova. Autorkou 20 fotografií původně určených pro společenský časopis je Jana Plavec, v kostele budou k vidění zhruba měsíc. Evangelický sbor na pátek připravil i dvě prohlídky netypického kostelního interiéru. Jubilejní chrám Mistra Jana Husa v Pečkách postavený ve stylu geometrické secese a kubismu má jako jediný na světě kubistické vybaven, řekl ČTK za evangelický sbor v Pečkách řekl Jonáš Hájek.

„Zájem o prohlídky kostela v poslední době roste, otvíráme ho po domluvě vždy o víkendech. Pro páteční Noc kostelů budou dvě komentované prohlídky, první v 18:00 s kunsthistorikem Miloslavem Vlkem, druhá ve 21:00 v trochu neobvyklé atmosféře setmělého kostela,“ řekl Hájek. Kostel postavený ve válečných letech 1914 až 1916 i díky finanční podpoře krajanů v USA navrhl architekt Oldřich Liska, který spolupracoval například s Janem Kotěrou a Josefem Gočárem.

Unikátní je podle Hájka zejména zařízení interiéru, například stůl ve tvaru kalicha, okna, lustry a opakující se motiv hvězdy. „Pro kostely je zde neobvyklé napojení na faru, svažité auditorium a řada moderních prvků. Kubismus byl typický hlavně pro bytovou architekturu ve světském prostředí,“ doplnil. V roce 1989 prošel kostel rekonstrukcí a sanačními zásahy, zejména omítek a zastřešení. Před dvěma lety restaurátor opravil stroj hodin na věži kostela, roky nefunkční hodiny jsou od té doby v provozu.

Fotografie Jany Plavec, jejichž vernisáž v kostele začne v pátek v 17:30, zachycují sociálně ohrožené ženy, které žijí zejména na ulici. Vznikaly například pod mostem na pražské Florenci, na kraji Prahy ve stanové kolonii nebo v hotelích, kde ženy v době pandemie žily. „Šlo o sociální experiment, fotila jsem hlavně ženy, kterým pomáhají organizace Jako doma nebo Naděje. Jedním z projevů ruské invaze na Ukrajinu je odliv peněz ze sociálních služeb. Přitom situace těchto žen je stejně naléhavá,“ řekla Plavec. Benefiční výstavou chce autorka přispět na činnost organizace Jako doma, která řeší ženské bezdomovectví.

Čtrnáctý ročník celostátní Noci kostelů se koná v pátek. Ve Středočeském kraji se k ní přihlásilo téměř 300 kostelů, na Kolínsku je jich zhruba 30. V celém Česku se letos lidem s neobvyklým programem otevře více než 1710 kostelů a modliteben.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – evangelický kostel v Pečkách

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář