V Libanonu zrušili koncert po stížnostech křesťanských duchovních

Bejrút – Populární libanonský festival zrušil koncert Mašrú lajla, nejznámější indie-rockové kapely v zemi, která se stala populární i v zahraničí. Rozhodnutí organizátoři festivalu zdůvodnili obavami z krveprolití poté, co kapelu křesťanští duchovní obvinili z kacířství. Informoval o tom zpravodajský web BBC.

Na festivalu v Byblosu měla Mašrú lajla hrát příští týden. Kritici skupiny ale pohrozili, že zaútočí, pokud se koncert uskuteční. Frontman kapely, která svými texty bojuje proti společenským tabu, se otevřeně hlásí ke své homosexualitě.

Maronitská katolická eparchie v Byblosu minulý týden uvedla, že písně skupiny Mašrú lajla útočí na náboženské hodnoty, a domáhala se zrušení koncertu. Uživatelé na facebooku mezitím pohrozili, že koncert zastaví hrubou silou, přičemž někteří tvrdili, že jsou „boží vojáci“. Úřady v Byblosu následně vyzvaly organizátory festivalu, aby koncert zrušili z respektu k náboženství a morálce.

„Komise byla nucena zrušit show skupiny Mašrú lajla…zabránit krveprolití a zachovat bezpečnost,“ zdůvodnili o několik hodin později organizátoři festivalu rozhodnutí, které označili za „bezprecedentní“.

V pondělí se v libanonské metropoli Bejrútu uskutečnily protesty proti omezování svobody slova v zemi, která je považována za jednu z nejotevřenějších v arabském světě.

„Zrušení koncertu vytvoří nebezpečný precedent,“ uvedl aktivista za práva komunity homosexuálů, bisexuálů a transexuálů (LGBT) George Azzi. „Pokud se to bude opakovat, znamená to, že se Libanon ocitl v temném tunelu, ze kterého se nedostaneme,“ doplnil.

Kapela, která v uplynulých letech koncertovala po celém Libanonu, z toho dvakrát v Byblosu, uvedla, že jde o kampaň, která se opírá výhradně o překrucování pravdy. „Nejsme na nějaké misi svévolného rouhání a nerespektování náboženských symbolů,“ uvedla skupina.

Není to poprvé, co se Mašrú lajla stala terčem kritiky ze společensky a nábožensky konzervativních kruhů v regionu. V roce 2016 nesměla kapela vystoupit v Jordánsku, což bylo zdůvodněno tím, že její hudba neladí s „autentičností“ římského amfiteátru, kde se koncert měl konat, přestože kapela na stejném místě v minulosti hrála již třikrát. O rok později při koncertu kapely v Egyptě úřady zadržely diváky s duhovými vlajkami.

Pětičlennou kapelu, která vznikla v roce 2008, tvoří někdejší studenti americké univerzity v Bejrútu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 1. srpna 2019  Foto: Wikipedie

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář