V Liberci skončila první fáze záchrany barokní kaple Božího hrobu

Liberec – V Liberci skončila první fáze záchrany barokní kaple Božího hrobu v zahradě u kostela Nalezení sv. Kříže. Staticky zajištěná je věžička a kaple je shora zakrytá plachtou, aby do ní neteklo. ČTK to dnes řekl restaurátor Radomil Šolc, který měl práce za bezmála půl milionu korun na starost. Záchrana kaple by měla pokračovat ještě letos, náklady by neměly přesáhnout dva miliony.

Kaple patří spolu s kostelem a mariánským sloupem, s nímž je ve stejné zahradě, k nejcennějším barokním památkám v Liberci. Vystavěná byla v roce 1772 jako kopie božího hrobu ve Zhořelci. Naposledy se opravovala v roce 1986 a na jejím špatném stavu se podepsalo to, že před lety neznámí zloději ukradli měděné plechy ze střechy. Škody způsobila vlhkost uvnitř a začaly jí i prorůstat náletové dřeviny. „Jen díky své hmotnosti a solidnosti vydržela až dosud, jinak by se už zřítila,“ uvedl Šolc.

Vedle zakrytí střechy restaurátor v první fázi opravoval hlavně zvoničku s šesti sloupky. Část jednoho se zřítila a ostatní byly popraskané. „Takže část jsme museli vyříznout, nahradit přírodním kamenem. A tímto způsobem staticky zajistili,“ dodal restaurátor. Na další práce město, které kapli získalo bezúplatně od římskokatolické farnosti na 50 let do své správy, vypíše výběrové řízení. Liberci na ně přispěje Liberecký kraj půlmilionovou dotací.

„Budu doufat, že v letošním roce budeme mít hotovo a nebudeme se další zimu strachovat, aby kaple nespadla. Měli jsme velké štěstí letos v zimě, že povětrnostní a klimatické podmínky byly velmi přívětivé, takže památka dál nechátrala,“ řekl primátorův náměstek pro kulturu Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj). V zimě v minulém roce kaple dost utrpěla, zřítila se mimo jiné část římsy ze zadní strany.

Kapli nechal postavit liberecký soukeník a obchodník Andreas Joseph Wondrak podle návrhu Johanna Josepha Kunzeho. Do zahrady kostela Nalezeni sv. Kříže byla přenesena v 19. století. Původně stála na západní straně hřbitova u nedalekého arciděkanského kostela sv. Antonína. Památka je součástí přeshraniční turistické stezky Via sacra, která propojuje výjimečné sakrální památky v Horní Lužici, severních Čechách a Dolním Slezsku. Kapli v kostelní zahradě kvůli jejímu špatnému stavu ale mohou návštěvníci zatím vidět jen zvenčí.

 

Autor: ČTK  Datum: 24. června 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář