V Litomyšli dnes začala výstava Listiny litomyšlského biskupství

Litomyšl – Ve Státním okresním archivu Svitavy se sídlem v Litomyšli dnes začala výstava Listiny litomyšlského biskupství. Soubor vzácných dokumentů jinak uložených v depozitářích byl na návrh zdejších archivářů prohlášen v květnu archivní kulturní památkou. Výstava potrvá do 15. října.

Soubor 15 listin z let 1347 až 1413 představuje cennou kolekci pramenů k dějinám nejmladší středověké diecéze střední Evropy. Byla založena v souvislosti s povýšením pražského biskupství na arcibiskupství 30. dubna 1344 a litomyšlské biskupství se tak stalo jeho podřízenou diecézí.

„Dochované listiny psané na pergamenu ilustrují složité formování území diecéze, ale i majetkové spory biskupa a biskupské kapituly, a současně dosvědčují vyspělost kancelářské praxe litomyšlské diecéze. Přivěšené pečeti jsou v mnoha případech jediným dochovaným exemplářem, tedy unikátním sfragistickým pramenem,“ uvedl vedoucí Státního okresního archivu Svitavy Michal Severa. Nově prohlášená kulturní památka je rovněž svědkem středověké slávy Litomyšle, neboť se město načas stalo sídlem vysokých církevních představitelů, jejichž působení zanechalo stopy nejen v architektuře města.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Biskupství fakticky zaniklo v roce 1425 za husitských válek, kapitula s biskupem přesídlila do Svitav. Následující představitelé byli biskupy nebo administrátory jen formálně. Právně biskupství existovalo až do poloviny 16. století.

Litomyšlský okresní archiv nově pečuje již o třetí archivní kulturní památku. Již dříve se jí stala privilegia pro litomyšlské cechy z roku 1357 a katalogy posluchačů místního filosofického ústavu z přelomu 18. a 19. století.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. září 2021 Foto: Wikimedia Commons – Státním okresním archivu Svitavy se sídlem v Litomyšli

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář