V metru proti extrémismu

Káhira. Univerzita Al-Azhar, nejdůležitější právní a náboženská instituce sunnitského islámu, reaguje osvětovou kampaní na řadu posledních atentátů v Egyptské arabské republice. Jak informuje středeční vydání deníku Svatého stolce), rozhodla se umístit stánky v zastávkách káhirského metra (foto), kde se budou rozdávat letáčky a další informační materiál, upozorňující na pomýlené myšlení islamistické propagandy. Reakci sunnitské univerzity vyvolaly zejména dva teroristické atentáty, ke kterým došlo na počátku července na Sinajském poloostrově jižně od města Rafah a při kterých zahynulo osmadvacet příslušníků bezpečnostních sil.

Egyptské úřady znepokojuje rostoucí napětí mezi muslimy a křesťany – od prosince loňského roku bylo zavražděno více než sto koptských křesťanů – a také univerzita Al-Azhar chce zabránit jeho dalšímu vyhrocování.

V zahájené kampani koriguje nesprávné výklady posvátných textů, které často slouží jako záminka k ospravedlňování násilných činů a nesnášenlivosti. Jak podotýká vatikánský deník, kabiny v káhirském metru se setkávají s odlišným přijetím – někteří cestující je vítají jako možnost ke konfrontaci s náboženskými spisy a zodpovězení otázek, jiní by dali přednost účinnějším bezpečnostním opatřením – nejenom protiteroristickým, nýbrž také při potírání běžné kriminality.

Silně skepticky se vůči kroku káhirské univerzity vyjádřil ředitel organizace Arabic Network for Human Rights, Gamail Eid, zatímco generální sekretář Akademie Al-Azhar, Mohi el-Din Afifi prohlásil, že sunnitská instituce touto iniciativou prokazuje službu státu a jeho občanům a jedná v jejich zájmu.“

 

Zdroj a foto: Vatikánský rozhlas

Kategorie: Zahraničí

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář