Křesťan dnes

V Mexiku se našla těla dvou v pondělí zabitých jezuitů a dalšího muže

Mexiko/Vatikán – V Mexiku byla po rozsáhlém pátrání ve středu nalezena těla dvou jezuitských kněží a jednoho dalšího muže, který se snažil ukrýt před pronásledovatelem v kostele. Všichni tři zemřeli v pondělí, ozbrojení muži ale jejich těla po útoku odvezli. Čin vyvolal rázné odsouzení papežem Františkem, který se také hlásí k jezuitům, uvedla dnes agentura AFP. 

Trojice zemřela po střetu s hledaným překupníkem drog v pohraničním státě Chihuahua. Jezuité Javier Campos Morales, 79 let, a Joaquin César Mora Salazar, 81 let, působili v odlehlých částech Mexika desítky let. Jejich smrt vyvolala u mexické veřejnosti velké rozhořčení. 

SOUVISEJÍCÍ V Mexiku byli zavražděni dva jezuité a jeden další muž

Úřad státního zastupitelství v Chihuahui z jejich smrti podezírá Josého Noriela Portilla Gila a nabídl odměnu pět milionů peso (5,8 milionů korun) za informace vedoucí k jeho dopadení. Třicetiletý Portillo je zapojen do obchodu s drogami a je také hlavním podezřelým z vraždy amerického učitele z roku 2018. 

Podle svědectví třetího jezuity, který útok přežil, jeho dva mrtví kolegové pachatele znali a snažili se ho uklidnit. Muž se nejprve chtěl po střelbě vyzpovídal, byl však zřejmě pod vlivem alkoholu nebo drog, uvedl svědek. 

Přes hory v Chihuahui podle odborníků kartely pašují drogy do Spojených států a soupeří mezi sebou o vliv v oblasti. Členové různých církevních řádů působí po celém Mexiku a snaží se plnit roli mediátorů mezi místními obyvateli a gangy. Podle nevládní organizace Centro Catolico Multimedial bylo v Mexiku za posledních deset let zavražděno přibližně 30 kněží. Mexiko sužuje vlna násilí spojeného s drogami, která podle oficiálních údajů od prosince 2006 zabila více než 340.000 lidí, píše AFP. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version