V Mexiku zabili nejméně devět členů americko-mexické mormonské rodiny

Mexiko/Washington – Ozbrojenci na severu Mexika zabili nejméně devět členů americko-mexické mormonské rodiny, z toho šest dětí. S odvoláním na mexické úřady o tom dnes informují zahraniční tiskové agentury. Jedno dítě se stále pohřešuje. Rodina patří ke komunitě LeBaron, která se v severním Mexiku usídlila před desítkami let.

Útočníci v pondělí ve třech oddělených útocích přepadli kolonu tří aut v mexickém státě Sonora poblíž amerických hranic. Rodina, z nichž někteří členové mají americké občanství, na sociální sítě umístila video ohořelého vozu s prostřílenou karoserií. Jeden z příbuzných po útoku objevil ohořelé pozůstatky ženy svého bratrance a jejích čtyř dětí, včetně šestiměsíčních dvojčat.

Rodina LeBaronů se odštěpila od mormonské církve, oficiálně nazývané Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, když se její hlavní větev vzdala mnohoženství. Na severu Mexika se rodina usadila ve 20. letech 19. století.

Motiv zločinu je nejasný, ozbrojenci si ale kolonu tří velkých vozů typu SUV mohli splést s auty konkurenčního drogového kartelu, uvedl dnes mexický ministr veřejné bezpečnosti Alfonso Durazo. Správy států Sonora a sousedního Chihuahua v prohlášení uvedly, že věc začaly vyšetřovat.

Mexikem v posledních týdnech otřásla série násilných incidentů, které měl na svědomí organizovaný zločin. V polovině října propukly přestřelky a nepokoje v ulicích města Culiacán kvůli zadržení Ovidia Guzmána, jednoho ze synů vězněného drogového krále Joaquína Guzmána přezívaného El Chapo (Prcek). Zasahovat musela armáda.

Na začátku října bylo poblíž města Tepochica ve státě Guerrero zastřeleno 15 lidí, z nichž většina byli civilisté. Ve státě Michoacán na západě země pak zemřelo 13 policistů, když na ně zaútočili údajní členové drogového kartelu Jalisco Nová generace (CJNG).

Nynější erupce násilí vyvolávají ostrou kritiku bezpečnostní strategie levicového prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, který se loni ujal úřadu se slibem, že zemi zajistí mír.

Svému mexickému protějšku nabídl na twitteru pomoc v boji proti organizovanému zločinu americký prezident Donald Trump, podle kterého při přestřelce mezi dvěma drogovými kartely zemřelo „mnoho skvělých Američanů“. „Pokud Mexiko potřebuje či požaduje pomoc, aby se těchto zrůd zbavilo, Spojené státy jsou připraveny, ochotny a schopny se s tím vypořádat rychle a efektivně,“ napsal Trump na adresu mexických drogových kartelů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 6. listopadu 2019  Foto:

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář