V moravskoslezských kostelech budou přístupné věže

Ostrava – Vystoupat na řadu běžně nepřístupných kostelních věží, ochutnat mešní vína nebo se pomodlit tancem budou v Moravskoslezském kraji moci návštěvníci desáté Noci kostelů, která se uskuteční v pátek 24. května. V ostravsko-opavské diecézi se do ní zapojí na 140 kostelů a modliteben, stejně jako loni. Organizátoři také očekávají minimálně stejnou návštěvnost, tedy 32.000 návštěvnických vstupů. Novinářům to dnes řekli pomocný biskup Martin David a projektový manažer biskupství Miroslav Přikryl.

Veškeré programy v kostelech jsou zdarma a na organizaci se podílí okolo 1000 dobrovolníků. Tradičně obrovský zájem se očekává například v bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku, kde bude zpřístupněna krypta s ostatky utonulých poutníků a kněží.

Přikryl řekl, že tam, kde je to možné, budou zpřístupněny kostelní věže. „V ostravské katedrále bude soutěž, kde výherce může získat mimořádný výstup až na věž katedrály, kam se normálně nechodí, protože to není přístupné pro větší počet lidí. V Českém Těšíně bude možné navštívit kavárnu ve věži, tam je větší prostor, takže se tam dá něco takového odehrát,“ řekl Přikryl.

Ve sboru Církve bratrské v Opavě-Kateřinkách se budou lidé moci zapojit do tančení židovských tanců, jež budou převádět ženy, které se tam pravidelně k tančení těchto tanců scházejí. „V Malé Morávce v kostele Nejsvětější Trojice vymysleli instalaci na půdě, kde bude prostřeno k poslední večeři, to znamená, bude tam nainstalován stůl tak, jak byla slavena poslední večeře Ježíše Krista s jeho učedníky,“ řekl Přikryl.

V mnoha kostelích bude připraven program speciálně pro děti. Například v kostele svatého Mikuláše v Bílovci na Novojičínsku pro ně bude nachystána detektivní hra. V kostele svaté Kateřiny ve Fulneku-Stachovicích na Novojičínsku si lidé budou moci zahrát Farní pexeso s otcem Slavem. Ve Starojické Lhotě, části Starého Jičína na Novojičínsku, se bude kolem kostela Srdce Panny Marie Královny stavět světelný řetěz ze svíček.

V evangelickém kostele v Českém Těšíně bude připravena prezentace rádiem řízených modelů, dronů a vrtulníků a na zahradě se tam budou opékat párky. Občerstvení bude nachystáno i v řadě dalších kostelů. Například v modlitebně Církve bratrské v Orlové-Lutyni na Karvinsku se lidé mohou těšit na odpolední ochutnávku káv.

K dispozici budou Poutnické novinky s přehledem kostelů a mapkami. Podrobné informace najdou zájemci i na vylepšených internetových stránkách www.nockostelu.cz, kde si v části programy můžou vyhledat všechny zapojené kostely a přehled si roztřídit například podle typu programu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie – Bazilica Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář