V neděli se má v polských kostelích číst omluva biskupů

Varšava – V neděli mají faráři v katolických kostelích v Polsku přečíst dopis biskupů věřícím, ve kterém se preláti omlouvají, že neudělali dost pro to, aby zabránili sexuálnímu zneužívání dětí a mladistvých duchovními. Podle polských médií jde o reakci církve na dokumentární snímek Jen to nikomu neříkej o zamlčovaných zločinech duchovních, který na internetu už viděly miliony Poláků.

„Přiznáváme, že jako pastýři církve jsme neudělali vše, abychom zabránili křivdám,“ praví se v dopise, na kterém se preláti usnesli ve středu. Připustili, že právě zmíněný dokumentární film je přiměl uvědomit si „nesmírnost utrpení“ obětí. „Neexistují slova, která by vyjádřila náš stud vyvolaný sexuálními skandály s účastí duchovních; jsou důvodem k pohoršení a vyžadují odsouzení, jakož i vyvození přísných důsledků,“ dodali.

Arcibiskup Wojciech Polak, který stojí v čele polské církve, oznámil, že preláti začínají pracovat na „systémové odpovědi“ na problém. Ten má podle mluvčího episkopátu Piotra Studnického zahrnovat vybudování profesionálního systému ohlašování případů, prevenci i právní a psychologickou pomoc obětem.

„Nikdo si asi nemyslí, že tím pedofilní aféra v církvi hned skončí,“ poznamenal dnes zpravodajský server Onet a připomněl, že zatímco v mnohem menším Irsku už došlo k odhalení desítek tisíc případů, v Polsku jen několika stovek a až dosud žádný prelát nenesl odpovědnost za jejich utajování. Navíc všechny případy odhalili lidé stojící mimo církev. „Schopnost církve dosáhnout své vlastní očisty se ukázala být nulová,“ zdůraznil.

Opoziční deník Gazeta Wyborcza dnes dopodrobna popsal, jak gdaňský arcibiskup Slawoj Leszka Glódž roky chránil kněze, odsouzeného za sexuální obtěžování patnáctileté dívky. V médiích znějí jména i dalších prelátů, obviňovaných ze zametání zločinů pod koberec a chránění viníků.

Podle polské církve celkem 382 kněží a řeholníků (z více než 40.000) mezi lety 1990 až 2018 ublížilo celkem 625 dětem. Z 877 osob, kteří si podle úřadů momentálně odpykávají za mřížemi tresty za sexuální zneužívání dětí, jsou jen dva duchovní, upozornila televize TVN 24 na závěr příspěvku o „zákonu mlčení“, chránící „klerikální pedofily“.

V silně katolické zemi se církevní skandál stal jedním z hlavním témat před volbami do Evropského parlamentu, a to tím spíše, že vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) je považována za silně spjatou s církví. Teď ji ovšem kritici vyčítají, že zločiny duchovních pomáhala skrývat. V průzkumech před nedělními eurovolbami se PiS přetahuje o vedení s opoziční Evropskou koalicí. A komentátoři již spekulují, zda v případě, že PiS nevyhraje, nebudou sečteny dny premiéra Mateusze Morawieckého, zatíženého i aférou okolo údajného obohacení se utajovanými obchody s církevními pozemky.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: screenshot YouTube – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář