V Neratově na Rychnovsku skončila oprava prosklené střechy kostela za 20 mil.Kč

Bartošovice – V Neratově v Orlických horách skončila oprava prosklené střechy poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Rekonstrukce střechy začala loni na jaře a po zimní přestávce pokračovala od poloviny dubna. Celkové náklady jsou 19,5 milionu korun včetně DPH, řekl dnes ČTK Antonín Nekvinda ze Sdružení Neratov, které se od 90. let snaží vysídlenou osadu oživit. Cílem bylo snížit střešní vlhkost a zlepšit statiku střechy. Oprava byla podle Nekvindy nutná, protože střechou zatékalo a srážela se pod ní vlhkost.

Stavbaři loni zpevnili konstrukci střechy a asi ze dvou třetin instalovali nové sklo, zejména nad hlavní lodí kostela. Pracovali za provozu, přes zimu byly práce přerušeny. Letos stavbaři výměnu skel dokončili. Letošní etapa vyšla asi na pět milionů korun.

SOUVISEJÍCÍ V Neratově začíná poslední etapa opravy prosklené střechy poutního kostela

„Teď ještě přijdou na řadu dokončovací práce, které ale už nejsou součástí projektu, jako třeba výměna okapů nebo některé části pevné krytiny střechy, které se mohly rekonstrukcí uvolnit. Přes léto provedeme kontrolu střechy,“ řekl Nekvinda.

Neratovský kostel je prosklenou střechou proslulý. Byla dokončena v roce 2007, před tím byl kostel téměř 50 let nezastřešený. V kostele se konají bohoslužby i kulturní akce.

Sdružení na právě skončené opravě střechy spolupracovalo s římsko-katolickou farností Neratov. Peníze na opravu šly z půjček, například od hradeckého biskupství, a z darů. Projekt podpořil také Královéhradecký a Pardubický kraj.

Kostel byl postaven v letech 1723 až 1733 pravděpodobně podle plánů italského stavitele Giovanna Battisty Alliprandiho. Zkáza kostela začala na konci druhé světové války, později se zřítily klenby.

Sdružení Neratov se od počátku 90. let snaží oživit stejnojmennou vysídlenou osadu. Sdružení pomáhá zdravotně postiženým včetně lidí s lehkým a středně těžkým mentálním postižením. Neratov spadá pod Bartošovice v Orlických horách na Rychnovsku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. června 2023 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář