V Nigérii unesli katolického kněze při návratu z nedělní mše

V neděli 1. března byl v Nigérii unesen další katolický duchovní. Kněz Davide Echioda z diecéze Otukpo v centrální oblasti Benue byl přepaden cestou ze slavení mše zatím neidentifikovanými únosci.

Duchovní otec Davide Echioda pracoval v Malém semináři v Ochobo. Diecéze Otukpo událost potvrdila s tím, že ještě nedostali žádné zprávy od únosců.

Nečinnost vlády

Na nečinnost vlády selhávající v povinnosti zajistit křesťanským obyvatelům bezpečí ve své zemi poukázali nigérijští katolíci při procesích na popeleční středu. Biskupové je vybídli, aby se oděli do černého nebo alespoň navlékli černé pásky na znamení zármutku a solidarity s oběťmi únosů a dalších násilných zločinů.

Nigérijští biskupové vyzvali věřící, aby se připojili k modlitbám a zároveň chtějí vyjádřit protest proti stavu nejistoty v zemi. Poselství podepsané předsedou nigérijského episkopátu arcibiskupem Augustinem Akubezem ukládá věřícím účast na procesí jako morální povinnost. Jak zdůrazňuje, chce protestovat proti „opakovaným barbarským popravám křesťanů ze strany povstalců Boko Haram a neustálým únosům s cílem získat výkupné, spojeným s toutéž skupinou.“ Biskupové poukazují na beztrestné vystupování pachatelů těchto zločinů v sociálních médiích, neustálé vyhrožování některým komunitám a nečinnost vládních orgánů v postupu proti těmto zločincům.

Nigérijští biskupové apelují na povinnost vlády zajistit bezpečí obyvatelstva, protože „bez bezpečí není míru a bez míru není rozvoje a národního růstu.“ Obracejí se rovněž na mezinárodní společenství s prosbou o pomoc v úsilí nigerijské vlády o zajištění bezpečí a stability v zemi.

 Povstání organizace Boko Haram má za cíl vytvořit islámský stát na severovýchodě Nigérii. Během něj zahynulo na 30.000 lidí a přibližně 2,7 milionu muselo uprchnout ze svých domovů. Frakce této organizace, Islámský stát v západní Africe (ISWA), se od Boko Haram odštěpila v roce 2016 a podle bezpečnostních expertů je nyní tato skupina silnější než organizace, z níž původně vzešla.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: -red-  cirkev.cz  ČTK  Datum: 4. března 2020 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář