V Nizozemsku skončila protestní tříměsíční bohoslužba

Haag – Kostel v nizozemském Haagu se dnes rozhodl ukončit nepřetržitou tříměsíční bohoslužbu, jejímž cílem bylo ochránit arménskou rodinu, které hrozila deportace. Protest skončil v reakci na rozhodnutí vlády, jež dovolí v zemi zůstat stovkám mladých lidí, kteří přišli do Nizozemska nelegálně jako děti a v zemi vyrůstali. Informovala o tom veřejnoprávní stanice NOS.

Rodině Tamrazjanových, která pochází z Arménie, hrozila na konci loňského října po zamítnutí poslední žádosti o azyl deportace z Nizozemska. Vyhoštění se pokusila pětičlenná rodina zabránit tím, že se ukryla v protestantském Bethelském kostele v severní části Haagu. Aby rodinu ochránila, využila místní církevní obec ustanovení nizozemského zákona, na jehož základě nesmí policie vstoupit do modlitebny v době, kdy se v ní koná bohoslužba.

Dobrovolníci z řad pastorů kázali proto v kostele nepřetržitě poslední tři měsíce. V kněžišti se jich vystřídalo téměř 650. Nepocházeli přitom jen z Nizozemska, ale i z Francie, Německa a Belgie. Na protestní akci se podíleli i běžní věřící, neboť v kostelních lavicích museli vždy sedět přinejmenším tři lidé, aby úřady považovaly shromáždění za bohoslužbu.

Dnes zástupce kostela Theo Hettema oznámil, že s nepřetržitou bohoslužbou končí. Reagoval tak na dohodu, k níž po dlouhém sporu v úterý dospěla nizozemská koaliční vláda. Na jejím základě by mělo mít možnost zůstat v zemi zhruba 630 lidí, kteří se dostali do Nizozemska nelegálně jako děti, v zemi ale vyrostli a k vlasti svých rodičů nemají žádné vazby. V Nizozemsku by měli mít možnost zůstat i se svými rodinami.

„Politická dohoda dosažená v úterý nabízí arménské rodině Tamrazjanových jistou perspektivu do budoucna v Nizozemsku,“ uvedl v prohlášení Hettema.

Manželé Tamrazjanovi se třemi svými dětmi ve věku 21, 19 a 15 let útočiště v kostele v Haagu našli poté, co úřady zamítly na konci října loňského roku jejich poslední žádost o azyl. Do Nizozemska rodina z Arménie přicestovala před více než devíti lety. Ve vlasti čelil otec rodiny Sasun podle svých slov výhrůžkám smrtí kvůli své politické činnosti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: screenshot YouTube

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář