V Norsku byl po pěti stoletích opět vysvěcen katolický biskup

Trondheim –  V sobotu byl v nové katolické katedrále sv. Olafa vysvěcen diecézní biskup města Trondheim. Biskupská konsekrace Erika Vardena je pro Norsko opravdu historickou událostí.

Od roku 1537 až do 1. ledna roku 2017 bylo totiž luteránství v této severské zemi státním náboženstvím, a bezmála půl tisíciletí zde nebyl svěcen žádný biskup. Katolická církev se směla vrátit do Norska až v roce 1868, kdy v Oslu Vatikán založil misii.

Norsko má 5 a půl milionů obyvatel. Většinou jsou luterány, ale pouze matrikovými. Katolíci tvoří 1,2% obyvatel, zatímco muslimové 2,1%. Trondheim, jedna z nynějších tří norských diecézí, neměla jedenáct let vlastního biskupa, a spravoval ji z hlavního města Oslo, biskup Bernt Eidsvig. Má pouhých 5 farností a přibližně 16 tisíc katolíků.

Nová katolická katedrála, protože tu původní gotickou spravuje luteránská církev, se začala budovat před pěti lety. Dnes konsekrovaný trondheimský diecézní biskup Erik Varden (ročník 1974) se narodil v Norsku. Během univerzitních studií konvertoval a vstoupil do cisterciáckého řádu, kde byl vysvěcen a stal se opatem kláštera Mount Saint Bernard v Anglii. Biskupem v Trondheimu jej jmenoval papež František před rokem.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 27. září 2020 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář