V Notre-Dame bude na Velikonoce bohoslužba, ožije i milánský dóm

Paříž/Milán – Krátce před prvním výročím ničivého požáru se v pátek v pařížské katedrále Notre-Dame uskuteční krátká bohoslužba, která se bude vysílat živě v televizi. Do samotného chrámu se v den, kdy si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista, dostane jen sedm lidí, informovala agentura Reuters. Hudbou ožije o Velikonocích také slavný dóm v severoitalském Miláně, v němž zazpívá operní pěvec Andrea Bocelli.

Páteční bohoslužby v katedrále Notre-Dame se zúčastní pařížský arcibiskup Michel Aupetit a několik dalších duchovních. S sebou přinesou i údajnou část Kristovy trnové koruny, jednu z relikvií, které se při loňském dubnovém požáru chrámu podařilo zachránit. Arcibiskupství zdůraznilo, že se nebude jednat o mši, ale o „čas pro meditaci“.

Celou bohoslužbu budou živě přenášet dvě televizní stanice. Během přenosu zazní i úryvky z díla francouzského spisovatele Paula Claudela či z textů svaté Matky Terezy, které přečtou herci Judith Chemlaová a Philippe Torreton.

Pařížská katedrála začala hořet loni 15. dubna večer. Než ji hasiči následujícího dne nad ránem uhasili, zničil oheň střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století. Oheň zřejmě způsobil způsobil elektrický zkrat nebo špatně uhašený cigaretový nedopalek. Podle vyšetřovatelů chrám nikdo nezapálil úmyslně.

Požár ikonické památky vyvolal po celém světě vlnu solidarity. Podle správců největší veřejné sbírky se podařilo do konce března na opravu vybrat asi 375 milionů eur (10,2 miliardy Kč). Z toho téměř 56 milionů eur (1,5 miliardy) má fond skutečně na účtu. Zbytek činí podle správců závazné přísliby. Na opravu Notre-Dame se pořádala ještě řada dalších dobročinných sbírek. Kvůli šíření koronaviru se nicméně v polovině března přerušily veškeré práce na zajištění a opravách objektu.

O Velikonoční neděli, kdy křesťané slaví zmrtvýchvstání Krista, bude pařížský arcibiskup sloužit mši v kostele Saint-Germain l’Auxerrois nedaleko Louvru, kde se konala již vánoční půlnoční mše. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se bude nedělní mše moci zúčastnit jen asi dvacet lidí.

Během Velikonoc budou prázdné kostely i v řadě dalších evropských zemí. Například v katedrále v severoitalském Miláně, který patří k městům nejpostiženějším šířením koronaviru SARS-CoV-2, zazpívá ale o Velikonoční neděli operní pěvec Andrea Bocelli. Jeho vystoupení, které doprovodí chrámový varhaník Emanuele Vianelli, budou moci zhlédnout lidé po celém světě prostřednictvím youtube. V Česku kvůli omezením vynuceným pandemií bude řada církevních velikonočních obřadů v jednotlivých farnostech zrušena a některé bohoslužby budou zprostředkovány on-line přenosem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 6, dubna 2020  Foto: WIkimedia Commons – Notre Dame

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář