V Novém Městě n. Mor. začala stavba domova pro seniory, na vybavení je sbírka

Nové Město na Moravě – V Novém Městě na Moravě začíná stavba domova se zvláštním režimem, stavební firma převzala staveniště tento týden. Domov Pomněnka s 30 lůžky pro lidi postižené demencemi chystá myslibořické středisko Diakonie Českobratrské církve evangelické. O zahájení stavby informovalo ČTK v tiskové zprávě. Celkové náklady včetně vybavení budou podle webuprojektu 115 milionů korun. Na domov přispěl stát, kraj i město, otevřená je veřejná sbírka.

„Jsem moc ráda, že po letech příprav můžeme říct, že začínáme stavět. Děkuji za vstřícnost městu Nové Město na Moravě, Kraji Vysočina, ministerstvu práce a sociálních věcí i řadě drobných dárců, kteří stavbu Pomněnky již podpořili,“ uvedla Michaela Grmelová z diakonie. Doplnila, že diakonie bude ještě potřebovat šest milionů korun na vybavení domova.

SOUVISEJÍCÍDíky projektu VIREAS a virtuální realitě získávají senioři nové zážitky

Domov bude sloužit především lidem s Alzheimerovou nemocí z Nového Města na Moravě a jeho okolí. Areál se zelenou střechou a dvorem uprostřed bude postavený v Německého ulici, za domem s pečovatelskou službou a poblíž nemocnice. Pracovat v něm bude 24 lidí. Zakázku na stavbu domova vyhrála firma RONELY Stavby SE. „Hrubá stavba bude dokončena do konce tohoto roku a kompletní dílo plánujeme předat investorovi začátkem roku 2024,“ uvedl Dušan Lošonský z vedení společnosti.

Ministerstvo práce poskytne na domov 35,4 milionu korun, město dá osm milionů a kraj 14,2 milionu. Zbývající náklady pokryje diakonie z vlastních zdrojů i pomocí úvěru. Veřejnost se může s projektem seznámit na jeho webu nebo při akci Pomněnkový duben v městských lázních. Veřejnou sbírku tam lidé budou moci podpořit i zakoupením semínek pomněnky.

Diakonie Českobratrské církve evangelické (ČCE) má středisko v Myslibořicích na Třebíčsku. Jde o nestátní neziskovou organizaci poskytující sociální služby především seniorům, lidem s demencemi a zdravotním postižením. O lidi s demencemi se stará přes 30 let.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. března 2022 Foto: Unsplash – Matt Bennett – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář