V Nymburce budou kameny zmizelých připomínající oběti holokaustu

Nymburk – Nymburk připravuje ve spolupráci se studenty z gymnázia Bohumila Hrabala projekt takzvaných kamenů zmizelých, které připomínají tragické osudy Židů za druhé světové války. Některé kameny by měly být ve městě umístěny již letos, informovala ČTK v tiskové zprávě mluvčí radnice Pavla Kukalová.

Kameny zmizelých, taktéž stolpersteine, jsou dlažební kostky s mosazným povrchem a rytým záznamem vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu a nacismu. Mosazné desky připomínají osudy lidí, které nacisté zavraždili, vyhnali či odvlekli do koncentračních táborů. Drtivou většinou šlo o lidi židovského původu. V Nymburce tyto kameny zatím nejsou.

Studenti gymnázia z Klubu moderní historie pod vedením učitelek Lucie Prokešové a Heleny Hantonové chtějí tuto připomínku ve městě zavést, nyní pátrají po osudu jednotlivých obětí. Město je podporuje.

„Když jsem se skoro před rokem dozvěděla o aktivitách studentů gymnázia, velmi mne to potěšilo. Vždy mi bylo líto, že v Nymburce kameny zmizelých chybí, a bylo to téma, ke kterému jsme se na radnici vraceli opakovaně,“ řekla místostarostka Stanislava Tichá (Nymburk s klidem). Město má podle ní připravené finanční prostředky na první etapu rozmístění kamenů již v letošním rozpočtu, a to 25.000 korun.

Kameny zmizelých jsou v mnoha dalších městech, třeba v Kolíně či Kroměříži. Prvních deset kamenů zmizelých bylo v Česku položeno v říjnu 2008 na pražském Josefově.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Nymburk

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář