V Olomouci se chystá tradiční Podzimní festival duchovní hudby

Olomouc – V neděli začne tradiční Podzimní festival duchovní hudby Olomouc. Letošní ročník se podle pořadatelů koná přes všechny problémy způsobené celosvětovou pandemií ve stejném rozsahu i kvalitě jako ročníky předešlé. V nadcházejícím měsíci nabídne posluchačům šest koncertů v reprezentativním sále olomouckého arcibiskupství a v prostorách chrámu sv. Mořice, dómu sv. Václava a chrámu Panny Marie Sněžné. Přehlídka s dlouholetou tradicí potrvá ve městě do 24. října, sdělila ČTK ředitelka festivalu Dobromila Hamplová.

Festival zahájí v neděli koncert v dómu sv. Václava v podání italského dirigenta Paola Gatta a brněnského filharmonického sboru; představí dílo italského skladatele Giachina Rossiniho. „V pondělí 28. září na svátek sv. Václava se v reprezentativních prostorách olomouckého arcibiskupství představí komorní smyčcové těleso Pražští komorní sólisté se svým vedoucím houslistou Janem Mráčkem. Koncert uvede mistrovská instrumentální díla 20. století,“ uvedla ředitelka festivalu. Sólového partu se ujme vítěz interpretační soutěže Pražského jara 2019, hobojista Martin Daněk.

Festivalová dramaturgie se snaží podle ředitelky pravidelně přinášet i skladby minulosti, které nejsou často zařazovány do programu domácích těles. Letos půjde o mši francouzského skladatele Charlese Gounoda z roku 1855. Skladba zazní v dómu sv. Václava v sobotu 3. října v interpretaci Moravské filharmonie Olomouc. Jedním z vrcholů letošního ročníku festivalu bude také uvedení Mariánských nešpor italského skladatele z období přelomu renesance a baroka Claudia Monteverdiho v interpretaci Ensemble Inégal s dirigentem Adamem Viktorou v chrámu Panny Marie Sněžné v sobotu 10. října.

Ani letos nebudou chybět koncerty sborové hudby. Posluchačům se představí Koncertní sbor Permoník, koncert je naplánován v chrámu sv. Mořice v sobotu 17. října. Závěr festivalu bude patřit rozsáhlému oratornímu dílu Stabat Mater skladatele Antonína Dvořáka, které zazní v sobotu 24. října v chrámu Panny Marie Sněžné. Interpreti vystoupí společně s Českým filharmonickým sborem Brno a Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera. Více informací o programu je na stránkách www.podzimni-festival.cz.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. září 2020 Foto: podzimni-festival.cz

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář