V Olomouci se opět uskuteční 24hodinové čtení bible, ve virtuálním prostoru

Olomouc – V Olomouci se i letos mohou lidé zapojit během nejdůležitějších křesťanských svátků do čtyřiadvacetihodinového maratonu v nepřetržitém čtení bible. Stejně jako loni se kvůli opatřením v souvislosti s koronavirem uskuteční ve virtuálním prostoru. Zaregistrovaní zájemci o čtení, kterých je každoročně kolem 300, budou svou část úryvků posílat v audio či videoformátu. Celodenní a celonoční čtení Bible v Olomouci je projektem Paschalia Olomucensia, akce má již devítiletou tradici, sdělili ČTK pořadatelé.

„I letos nám situace nepřeje, a proto jsme se rozhodli stejně jako v loňském roce číst a poslouchat biblický text virtuálně,“ uvedla za organizátory akce Kristina Mejias. Zájemci se podle ní mají zaregistrovat do konce března nawww.paschaliaolomucensia.cz/cteni-bible, na stránkách si také sami vyberou určitý čas a úryvek. „Poté se mohou pustit do čtení a svůj přednes natočit ve formátu audio nebo video. Nakonec ho nahrají na odkaz, který přijde při registraci do e-mailu. Nahrávky budou zveřejněny 1. dubna,“ doplnila Kristina Mejias.

SouvisejícíVěřící čekají druhé Velikonoce omezené pandemií

Podobným krokem se rozhodli jít pořadatelé také loni a to kvůli snaze nepřerušit tuto tradici ani kvůli pandemii koronaviru. V předchozích ročnících bibli účastníci nepřetržitě četli v prostorách kaple svatého Jeronýma v budově olomoucké radnice. O akci byl každoročně velký zájem, hlásili se přitom lidé napříč všemi věkovými skupinami. Zájem byl i o termíny v nočních či časných ranních hodinách. Olomouc je podle organizátorů jediným městem v tuzemsku, kde se tato tradice drží pravidelně.

Čtení bible je součástí projektu Paschalia Olomucensia. Přehlídka, která připomíná Olomoučanům nejdůležitější křesťanské svátky kulturními akcemi, v předchozích ročnících nabízela koncerty, filmové projekce a výstavy. Letošní program začíná čtením bible, letos nabídne například v on-line podobě koncert z Arcibiskupského paláce v podání flétnistky Moniky Štreitové a varhanisty Marka Vrábela. V květnu je v plánu unikátní výstava velkoformátových fotografií posledního žijícího generála Emila Bočka,který pietně uctil památku a poselství kapitána Emila Kapauna. Uskutečnit se má v Křížové chodbě kostela sv. Michala. Na Horním náměstí je naplánována v květnu také výstava k 1100. výročí smrti svaté Ludmily.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. března 2021 Foto: Pixabay – olomouc

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář