V Olomouci zazní k výročí arcibiskupa Beethovenova mše

Olomouc – Mimořádným koncertem v podání Moravské filharmonie si budou moci Olomoučané tento týden připomenout 200. výročí jmenování Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem. K poctě jedné z nejvýznamnějších olomouckých osobností, kterou si zdejší arcibiskupství připomíná od začátku roku, zazní mše Ludwiga van Beethovena. Koncert se uskuteční v pátek v kostele svatého Mořice během letošních Svátků města a písní, informoval ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

Na koncertě zazní Beethovenova monumentální Missa solemnis, skladba, kterou Beethoven Rudolfu Janovi věnoval. Skladatel patřil k blízkému okruhu arcivévody, kterého od jeho 15 let vyučoval hře na klavír a později také hudební teorii a kompozici. „Pro Beethovena byla skladba výzvou. Aby se jí zhostil se ctí, začal studovat teologii, liturgiku a dějiny duchovní hudby. Při jeho pečlivosti nebylo překvapující, že mu teoretická příprava zabrala nakonec více času, než původně předpokládal,“ uvedl mluvčí arcibiskupství. Slavnostní uvedení díla se tak uskutečnilo až v roce 1824.

Dílo podle dramaturgyně Moravské filharmonie Olomouc Ivany Kaliny Tabak převyšuje žánr a formu velké slavnostní mše. Olomoucká filharmonie toto dílo naposledy uvedla na závěrečném koncertu mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Olomouc 2006, a to u příležitosti otevření Arcidiecézního muzea Olomouc. Koncert, který začne v pátek ve 21:00, bude dirigovat Petr Valentovič. Vedle Moravské filharmonie vystoupí také Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou.

Rudolf Jan byl nejmladším synem budoucího císaře Leopolda II. a jeho manželky Marie Ludoviky Španělské. Rakouský arcivévoda, olomoucký arcibiskup a následně kardinál se zasloužil o prosperitu a rozkvět města i celého regionu. Obnovil mimo jiné olomouckou univerzitu, založil huť ve Vítkovicích, z níž se posléze staly slavné železárny, a v Olomouci nechal vytvořit první parkový prostor, jehož alej je po něm pojmenována. Olomouckým arcibiskupem byl jmenován v březnu 1819, o tři měsíce později byl jmenován kardinálem. Zemřel 24. července 1831 v Badenu u Vídně, jeho srdce je uloženo v olomoucké katedrále svatého Václava. Olomoucké arcibiskupství si jeho výročí po celý rok připomíná výstavami, koncerty i publikací. Zasvěcena mu byla v arcibiskupském paláci Muzejní noc i Noc kostelů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie – kostel svatého Mořice

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář