V olomoucké arcidiecézi bude na Noc kostelů zpřístupněno na 190 objektů

Olomouc (ČTK) – V olomoucké arcidiecézi bude při letošní Noci kostelů, která se uskuteční v pátek, zpřístupněno na 190 kostelů, kaplí, sborů a modliteben, jež jsou běžně otevřené pouze v čase bohoslužeb. Nejvíce z nich, téměř tři desítky, budou moci navštívit zájemci v Olomouci, některé z nich se do akce zapojí poprvé. Noc kostelů doprovodí také přednášky, koncerty či akce pro děti, řekl dnes ČTK mluvčí olomoucké arcidiecéze Jiří Gračka. Podle olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera se brány mnoha chrámů a kaplí otevřou lidem během této akce opět po covidové pauze.

Gračka řekl, že se během Noci kostelů otevřou také objekty, do kterých se jindy veřejnost dostane jen stěží. „Jde o dvě školní kaple Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži, biskupskou kapli Arcibiskupského paláce v Olomouci, nemocniční kapli v olomoucké Fakultní nemocnici a ve Vsetíně nebo hradní kapli na Bouzově,“ uvedl mluvčí olomoucké arcidiecéze. Poprvé se do Noci kostelů přihlásil třeba kostel sv. Urbana v olomoucké místní části Holice.

SOUVISEJÍCÍDo Noci kostelů, která bude 10. června, se zapojilo 1678 míst

V otevřených objektech budou moci lidé zavítat i tam, kam se veřejnost běžně nedostane. V kostele sv. Jakuba Většího v Domaželicích na Přerovsku tak mají možnost zazvonit si na zvon zvaný plecháček a ve farním sklípku ochutnat mešní vína při poslechu harmoniky, ochutnávka klášterního piva a mešních vín je připravena v kostele Navštívení Panny Marie v Suchdole-Jednově na Prostějovsku, v kostele sv. Mikuláše v Horce nad Moravou na Olomoucku mohou lidé vystoupat na věž a zjistit, jak vypadají a fungují hodiny ve věži, a v Cholině na Olomoucku lze v kostele Nanebevzetí Panny Marie nahlédnout do kronik a vlastivědných knih, doplnil Gračka.

Na řadě míst budou program doprovázet hudební vystoupení – v olomouckém kostele sv. Urbana zazní pěvecký sbor pod vedením sbormistryně Jany Synkové, v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné s díly světových mistrů vystoupí chrámový sbor Salve nebo v Rudě nad Moravou na Šumpersku se v kostele sv. Vavřince uskuteční benefiční koncert pro Ukrajinu a po něm i beseda s ukrajinskými uprchlíky. K akci se připojí také kostel ve Staré Vodě na Libavé, kde se mohou návštěvníci těšit na vystoupení dětského pěveckého sboru z Moravského Berouna, lesních rohů hudebníků z Libavé a klarinetu v podání Igora Františáka z Moravského divadla v Ostravě. ČTK to řekl za skauty Jan Pečínka.

Pestrá programová nabídka jednotlivých objektů, kterou vytvářejí stovky dobrovolníků a dobrovolnic, je k dispozici na webu www.nockostelu.cznebo ve stejnojmenné mobilní aplikaci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. června 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář