V olomouckém arcibiskupství se otevře výstava věnovaná restaurátorství

Olomouc – V olomouckém arcibiskupském paláci se ve čtvrtek otevře výstava zaměřená na restaurátorství. Návštěvníkům umožní nahlédnout do restaurátorského procesu a představí nejčastěji používané materiály potřebné ke kvalitnímu restaurátorskému zásahu. Expozice s názvem Vidět umění očima restaurátora – Restaurování v Arcibiskupském paláci bude otevřená po celou letní letní sezonu, až do 3. září, informoval ČTK mluvčí olomouckého arcibiskupství Jiří Gračka.

„Výstava poskytne možnost nahlédnout do restaurátorského procesu a nechat se unést nejen materiály a uměleckým řemeslem dávných dob, ale i moderní technologií. Návštěvníci se seznámí s několika předměty zakoupenými arcibiskupem Theodorem Kohnem, od jehož zvolení do úřadu letos uplyne 130 let. Vybrané předměty – černý intarzovaný stolek nesený mouřenínem, slonovinou intarzovaná skříň a obraz Panny Marie budou představeny v různém stavu: od restaurovaných až po ty, které na zákrok teprve čekají,“ uvedl mluvčí arcibiskupství.

Lidé budou mít také možnost nahlédnout do UV boxu, kde uvidí luminiscenci různých historických povrchových úprav. „Výstava bude navíc doplněna renesanční hudbou, která zněla v olomoucké katedrále v době episkopátu arcibiskupa Kohna,“ doplnil Gračka.

Arcibiskupství během výstavy chystá také několik odborných přednášek s restaurátorem Zdeňkem Holým, který restauroval skříň, již návštěvníci uvidí na výstavě. Termíny přednášek budou upřesněny na webu a facebooku Arcibiskupského paláce. Arcibiskupský palác, historické sídlo arcibiskupů, je návštěvníkům otevřen od pondělí do neděle a ve státních svátkách mezi 10:00 a 17:00.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskupský palác v Olomouci

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář