V ostravsko-opavské diecézi se turistům otevřou kostely

Ostrava – V ostravsko-opavské diecézi začíná v neděli šestý ročník projektu Otevřené chrámy. Turisté si tak až do konce října mohou bezplatně prohlédnout 35 kostelů a dvě kostelní věže s vyhlídkou. V každém z otevřených kostelů bude během otevírací doby přítomen také průvodce, kterých se letos do projektu zapojí téměř 150. Novinářům to dnes řekl mluvčí biskupství Pavel Siuda.

Otevřené kostely jsou společným projektem Moravskoslezského kraje a biskupství a také letošní ročník zahrnuje novinky. „Letos se mohou návštěvníci těšit na prohlídku interiéru kostela sv. Mikuláše v Bílovci a kostela Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách. Poprvé bude turistům v rámci projektu zpřístupněn také dřevěný kostel sv. Ondřeje v Hodslavicích,“ uvedla koordinátorka odboru Církevní turistiky Andrea Węglarzyová.

Z celkového počtu 35 kostelů je pouze pět církevních památek otevřeno celoročně. Patří mezi ně kostely, které byly v minulých letech nákladně rekonstruovány. „Stálá průvodcovská služba působí v katedrále Božského Spasitele v Ostravě, po dokončení oprav funguje podobně také konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě. Vybrané dny v týdnu je po celý rok otevřený dřevěný kostel sv. archanděla Michaela v Řepištích, kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu a chrám Nejsvětější Trojice ve Fulneku. Otevírací doba je u každého z kostelů odlišná,“ uvedl Siuda.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Rozdílné otevírací doby budou mít i kostely zapojené do projektu Otevřené chrámy. Bližší podrobnosti bude od května možné najít také na nových webových stránkách projektu. „Kromě kostelů budou během turistické sezony zpřístupněny také dvě kostelní věže ve Frýdku a v Krnově. Stejně jako v případě kostelů jsou vstupy do věží zdarma. Vystoupat na vrchol Svatojánské věže ve Frýdku, která je součástí kostela sv. Jana Křtitele, bude možné v odpoledních hodinách od pátku do neděle. Na levou věž farního kostela sv. Martina v Krnově se turisté dostanou vždy v sobotu a v neděli odpoledne. Po zdolání strmých schodišť si mohou prohlédnout zrekonstruovaný byt hlásného a z ochozu prohlédnout celé město,“ doplnil Siuda.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 29. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. Martina v Krnově

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář