V Pardubickém kraji bude letos značená svatojakubská cesta

Přelouč – Poutní cesta do španělského Santiaga de Compostela bude od letoška značená také v Pardubickém kraji. V 15 obcích přibudou svatojakubské patníky, podle nich se poutníci mohou orientovat, uvedl kraj v tiskové zprávě.

Trasa do Španělska vede k místu, kde byl objeven hrob apoštola Svatého Jakuba. Poutní cesta prochází mnoha zeměmi Evropy. Přes Českou republiku směřují ze severu tři hlavní trasy. Podle historických pramenů trasy poutní cesty vyznačila organizace Ultreia.

SOUVISEJÍCÍ Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje připravuje letos dvě pěší poutě

Východočeská cesta z polského Křešova přes Pardubice a Přelouč měří 250 kilometrů. Letos na ní přibudou svatojakubské patníky v 15 obcích, na jejich zhotovení přispěl Pardubický kraj. Přelouč se pak stala centrem svatojakubských poutníků na východočeské trase. U kostela sv. Jakuba Většího odhalila Přelouč minulý týden pískovcovou svatojakubskou mušli.

„Jak je dnešní svět čím dál technicky propracovanější, čím dál více lidí si od něj potřebuje odpočinout na pouti. A nemusí to být jen věřící, kteří se vydávají na cestu po místech spojených s historií, kde si mohou utřídit myšlenky, zažít cestu krajinou a ponořit se do svého nitra. Mnozí rozprostřou svou cestu do více let, dávkují si ji, ale stále mají před sebou jeden cíl, nalezení své role na tomto světě, tedy té perly, kterou ukrývá svatojakubský symbol mušle,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).

V Přelouči mohou poutníci přespat v Orlovně. Letos toho využilo několik desítek poutníků. K instalaci patníků se symbolem mušle a vzdáleností do Santiaga de Compostela se připojily obce Bukovka, Dříteč, Ráby, Staré Hradiště, Němčice, Svítkov, Srnojedy, Lány na Důlku, Opočínek, Přelouč, Valy – Lepějovice, Semín, Kladruby nad Labem, Řečany nad Labem a Zdechovice.

„Letos jsme na umístění a výrobu patníků přispěly těmto obcím z programové dotace kraje celkem 300.000 korun. Je to značně se rozvíjející druh turistiky, který může do našeho kraje přilákat další návštěvníky a ukázat jim zajímavá místa spojená s vyznačenou trasou,“ uvedl krajský radní Alexandr Krejčíř (ODS).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. května 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář