V Pardubickém kraji je dokončeno značení Svatojakubské trasy

Přelouč – Centrum svatojakubských poutníků Přelouč dokončilo značení Svatojakubské trasy Pardubickým krajem. Sedmnáct speciálních patníků lemuje 53 kilometrů dlouhou trasu od Bukoviny nad Labem po skalní útvar Obří postele u Zdechovic. Autorem uměleckých milníků i svatojakubské mušle u kostela svatého Jakuba v Přelouči je kamenosochař Roman Morcinek z Hradce Králové, uvedl Matěj Pešta z přeloučského muzea.

Svatojakubská cesta do Santiaga de Compostela ve Španělsku prochází v kraji 14 obcemi. Jsou to Bukovina nad Labem, Dříteč, Němčice, Ráby, Brozany, Pardubice – Svítkov, Lány na Důlku, Srnojedy, Valy – Lepějovice, Přelouč, Semín, Kladruby nad Labem, Řečany nad Labem, Zdechovice. Centrum svatojakubských poutníků Přelouč se na podzim loňského roku domluvilo s jejich vedením a Pardubickým krajem na větší propagaci a zviditelnění cesty. Patníky podél trasy ukazují směr poutníkům a také údaj, kolik kilometrů je to ke hrobu svatého Jakuba v Compostele. Speciální patník je v Kladrubech nad Labem, který ukazuje i směr do Národního hřebčína, který je zapsán v seznamu UNESCO.

SOUVISEJÍCÍPoutníci se vydají ze Zašové po cyrilometodějských stezkách do Terchové

Při cestě poutníci do zvláštního průkazu sbírají razítka z míst, kterými procházejí, čímž prokazují, kolik kilometrů prošli. Za 100 kilometrů pěšky, nebo 200 kilometrů na kole dostanou certifikát poutníka. Razítka jsou k dispozici v Přelouči v kostele svatého Jakuba, v Semíně v Taverně, V Kladrubech nad Labem na obecním úřadu a v Řečanech nad Labem v Kavárně a pivnici Pod lipami. Ve Zdechovicích a u Obřích postelí je razítko v dřevěné budce přímo u patníku.

Přes Českou republiku směřují ze severu tři hlavní poutní trasy do Santiaga de Compostela. Vyznačila je organizace Ultreia podle historických pramenů. Východočeská cesta z Broumovska do Kutné Hory je dlouhá 250 kilometrů a dá se projít přibližně za deset dní.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. října 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář