V plzeňské diecézi se při Noci kostelů otevře na 150 míst

Plzeň – V plzeňské diecézi se při páteční Noci kostelů otevře na 150 kaplí, kostelů, chrámů a modliteben v Plzeňském a Karlovarském kraji, ČTK to dnes řekla mluvčí biskupství Zuzana Lášková. Ke zvláštnostem bude patřit například zpřístupnění bývalé vězeňské kaple klatovského soudu, kde bude s návštěvníky besedovat vězeňský kaplan Blažej Pelán. V Plzni pak chce františkánská farnost seznámit veřejnost s plány na kostel, který má v budoucnu stát ve čtvrti Lochotín. Někteří místní proti stavbě ale protestují, farníci proto chtějí s lidmi o místě i projektu diskutovat.

Noc kostelů, která nabízí lidem prohlídky interiérů kostelů a neobvyklé zážitky při doprovodných programech, každoročně láká víc lidí a přibývá i zpřístupněných kostelů. Loni se v diecézi otevřelo 135 prostor, které nabídly 653 programů. Návštěvníci uskutečnili 33.540 vstupů, meziročně zhruba o 12 procent více. Letos se v diecézi zatím přihlásilo 144 míst se stovkami programů, číslo stále roste. Své svatostánky otevřou katolíci, pravoslavní, evangelíci, metodisté, adventisté sedmého dne, členové apoštolské církve a dalších církví, sborů a společenstev. Do akce se zapojí i necírkevní organizace. Například v Plzni – Černicích se otevře kaplička, která patří městu.

Jen v Plzni bude možné zavítat do téměř tří desítek kostelů, kaplí a modliteben. „V 19:00 se v Plzni rozjede historický trolejbus, který bude zadarmo rozvážet cestující a přibližovat je k programům,“ řekla Lášková. V trolejbuse bude hrát na kytaru emeritní biskup František Radkovský. Biskup Tomáš Holub bude cestovat po diecézi, navštíví například evangelický stacionář v Přešticích, hradní kapli ve Švihově, kostely v Klatovech, Nýrsku, Bezděkově a Dolní Lukavici.

Besedy připravil například šumavský kostelík na Mouřenci u Annína. Organizátoři letos pozvali restaurátorku Miroslavu Houšťovou, která před 26 lety odkryla do té doby neznámé mouřenecké fresky ze 14. století. Dalším hostem bude zvonař Petr Rudolf Manoušek.

V Karlovarském kraji stojí podle Láškové za návštěvu kostel Božského srdce Páně v Chebu, současně to bude jedna z posledních možností prohlédnout si ho. „Jelikož pozůstatky tohoto kostela musí ustoupit novým účelům, bude se zde konat rozlučková párty. Na místě bude možné dozvědět se něco o poutavé historii místa, kde byl v minulosti například boxerský klub,“ uvedla mluvčí. V Lokti jsou poutníci zváni na benefiční koncert pro loketské zvony.

Brožura otevřených kostelů a jejich program je na webu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK Foto: Noc kostelů v Plzni 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář