V plzeňské diecézi začne Tříkrálová sbírka, koledovat budou hejtmani a primátoři

Plzeň – V plzeňské diecézi, která zahrnuje Plzeňský a Karlovarský kraj, začne v úterý 23. ročník Tříkrálové sbírky. Loni se do pokladniček a prostřednictvím on-line darů vybralo rekordních šest milionů korun. Do koledování se už tradičně zapojí spolu s biskupem Tomášem Holubem a emeritním biskupem Františkem Radkovským také hejtmani obou krajů a primátoři Plzně a Karlových Varů v kostýmech tří králů. Vybrané peníze podpoří služby charity, která sbírku organizuje, ale i například školní pomůcky, výlety a kroužky dětí ze sociálně slabších rodin, řekl dnes novinářům ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr.

Diecézní charita provozuje 19 registrovaných sociálních služeb, ale věnuje se i dalších projektům a zastřešuje další charity v diecézi. Celkem tak v obou krajích zajišťuje 52 registrovaných sociálních služeb. Náklady na provoz charitních azylových domů pro lidi bez domova, pro matky s dětmi v nouzi, stacionářů, domovů pro seniory, dílen pro handicapované, na další služby či na chod a provoz charity a platy 750 zaměstnanců činily v roce 2021 kolem 370 milionů korun. „Letos bude naše potřebnost kolem 400 milionů korun,“ řekl Lodr.

SOUVISEJÍCÍPři Tříkrálové sbírce v hradecké diecézi vyrazí do ulic stovky koledníků

Tříkrálová sbírka odstartuje slavnostně v úterý v obou krajských městech. Dopoledne v Karlových Varech za účasti Radkovského, hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (za STAN) a primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové (ANO). V Plzni sbírku zahájí odpolední průvod z mázhauzu radnice do katedrály, kde biskup Holub požehná koledníkům i křídám, jimiž koledníci píšou nad dveře nápis K+M+B. Specialitou diecéze jsou obě krajská města, kde se už několikátým rokem spojí v jednom dni při koledě přední zástupci kraje, krajského města a církve. K+M+B tak neznamená jen iniciály tří králů a zkratku latinského požehnání domu, ale také kraj plus město plus biskupství, řekl Holub. V kostýmech tří králů se nejdřív vydá v Karlových Varech 4. ledna s hejtmanem Kulhánkem a primátorkou Pfeffer Ferklovou, 6. ledna pak projde Plzni spolu s primátorem Romanem Zarzyckým (ANO) a hejtmanem Plzeňského kraje Rudolfem Špotákem (Piráti).

Loni měla charita v diecézi rekordních 1364 skupinek koledníků, letošní počet není podle Lodra zatím přesně známý. Kromě koledníků, kteří budou chodit od domu k domu, jsou na zhruba stovce míst – obchodů či úřadů – k dispozici stacionární kasičky pro lidi, kteří nepotkají koledníky. Přispět je možné také on-line platbou nebo prostřednictvím QR kódu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Holub

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář