V plzeňské diecézi zvou denně kostelní zvony k modlitbě

Plzeň – V plzeňské diecézi začaly netradičně denně vyzvánět kostelní zvony a vyzývat lidi ke společné modlitbě a ztišení. Během desetiminutového zvonění se v kostele modlí místní farář za vyřešení situace spojené s celosvětovou pandemií koronaviru, sdělil dnes ČTK mluvčí biskupství Pavel Říha. Ke zvonění se připojila velká diecézní města Plzeň, Karlovy Vary nebo Domažlice, ale i malé obce. Zvony zatím vyzvánějí na téměř dvaceti místech v různou denní dobu. Další kostely a farnosti se přidávají.

Nápad na vyzvánění ke společné modlitbě vznikl v Holostřevech na Tachovsku, kde působí církevní Komunita Noe. „Napadlo mě to hned na začátku nouzového stavu jako způsob, jak dát lidem ve vsi najevo, že jsme s nimi, že se modlíme za ně a za jejich blízké. Napsal jsem proto e-mail všem obyvatelům Holostřev i všem příznivcům Komunity Noe. Řekl jsem to také biskupovi Tomášovi Holubovi, kterého to zaujalo, a tak se to začalo šířit i do dalších farností,“ popsal jáhen z Holostřev Elva Frouz. Ve vsi se podle něj normálně nezvoní, takže zvuk zvonu je výrazný a hodně lidí ho poslouchá a oslovuje je, i když se většina z nich nepokládá za věřící.

K aktivitě se podle Frouze může přidat každý. „Zvonění je znamení toho, že si přejeme pokoj a bezpečí pro všechny místní i pro jejich přátele a příbuzné. Kdo chce, může se jakkoli připojit – myšlenkou, zastavením, přáním dobra. Myslím, že hodně lidí, kteří se nepokládají za věřící, se zkusí nějakým způsobem pomodlit,“ řekl. Zvonění by podle něj mělo trvat minimálně do konce nouzového stavu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 7. dubna 2020  Foto: Unsplash – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář