V Pohořelicích vystavují betlémy z celého světa, největší má 1650 figurek

Pohořelice – Přes 300 betlémů z celého světa je k vidění v Pohořelicích na Brněnsku v kostele svatého Jakuba Staršího. Jsou z různých materiálů, největší z Třebíče má 1650 figurek a nejstarší má kolem 200 let. ČTK to dnes řekl farář Jaroslav Svoboda, který betlémy od dětství sbírá a má jich kolem 1400. Výstava potrvá do 16. ledna.

Lidé mohou betlémy vidět od 10:00 do 16:00. „Je to moje soukromá sbírka. Sbírám je už od dětství, sám jsem jako kluk něco vyřezával. Vystavuju asi čtvrtinu z celkových 1400, které mám,“ uvedl Svoboda. Výstavu pořádá jednou za čtyři roky.

Betlémy jsou z různých materiálů a z celého světa. „Mám betlémy z Korey, Rwandy, Ugandy, USA, Filipín, Číny, Indie, Peru, Toga nebo Keni,“ vyjmenoval Svoboda. Betlémy jsou například papírové, pletené, keramické, z vosku, ale i marcipánové. Jeden z nejstarších je z kůže. „Má asi 200 let. Babička, která mi ho kdysi dávala, měla tehdy už 70 let a říkala mi, že je po její prababičce,“ poznamenal Svoboda. Největší betlém je z Třebíče, je dlouhý přes čtyři metry, vysoký 2,5 metru a má 1650 figurek.

Postupem času chce Svoboda počet betlémů ve sbírce snižovat. Zatím neví, zda betlémy někomu věnuje, nebo prodá. „Člověk už stárne a ubývá sil. Může se se mnou stát cokoliv a nemám žádného nástupce. Kdybych našel nějakého zapáleného pokračovatele, který by mi tu dva tři roky pomáhal, mohl bych mu sbírku třeba i věnovat. Některé betlémy jsou ale cenné, takže pokud by je chtěl někdo zpeněžit, zadarmo nebo mizivou cenu bych to dát nemohl,“ dodal Svoboda.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. prosince 2021 Foto:

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář