V polském gayklubu podřízli loutku preláta, který napadá LGBT

Varšava – Rozruch v převážně katolickém Polsku způsobily snímky z volby Mr Gay Poland, která se konala v jednom z poznaňských klubů pro homosexuály. Jeden z účastníků přestrojený za ženu podřízl krk nafukovací loutce s přilepenou fotografií krakovského arcibiskupa Marka Jendraszewského. Ten nedávno vyvolal v Polsku i v zahraničí pozdvižení, když v jednom kázání označil sexuální menšiny za mor.

Od kontroverzního klubového vystoupení, o kterém informovala vládní polská televize TVP jako o simulování prelátovy vraždy, se distancovaly spolky sdružující lesbičky, gaye, bisexuály a transgenderové osoby (LGBT). Polský ombudsman hodlá incident vyšetřovat jako výzvu k násilí „pod pláštíkem umělecké svobody“.

„Jsme proti všem druhům nenávistných projevů, vybízení k násilí či propagaci těchto postojů,“ ujistili organizátoři soutěže. Hájí se tím, že podrobnosti chystaného vystoupení neznali. „Neakceptujeme taková vystoupení. Soutěž má podporovat pozitivní postoje a toleranci,“ dodali podle serveru Onet a omluvili se všem dotčeným. „Nesouhlasíme s výzvami k násilí, žádný kontext je neomlouvá. Umělecká svoboda končí tam, kde začíná násilí. Respektujme normy, jejichž dodržování požadujeme od druhých,“ uvedli zástupci poznaňského spolku Stonewall, který sdružuje komunitu LGBT.

„Vybízení k nenávisti a násilí proti komukoli, bez ohledu na jeho postavení ve společnosti, neodpovídá normám evropské civilizace a v každém citlivém člověku budí znechucení a pobouření,“ reagoval mluvčí polského episkopátu. Současně připomněl, že polští biskupové nedávno odsoudili „upálení“ loutky Jidáše (podle kritiků šlo o loutku Žida), přestože šlo jen o symbolický obřad odsuzující zradu.

Jendraszewski nedávno vyvolal pobouření, když v kázání prohlásil, že „po naší zemi už nekráčí rudý mor, ale objevil se nový, neomarxistický, který si přeje ovládnout naše duše, srdce a mysl – ne rudý, ale duhový“. Arcibiskupa kritizovala polská levice, liberálové a homosexuálové, a to i kvůli červencovému útoku extremistů na pochod za práva sexuálních menšin v Bialystoku. Arcibiskupa naopak podpořili preláti stojící v čele polské, české, maďarské a slovenské katolické církve.

Arcibiskup mezitím označil LGBT za „protikřesťanský systém antihodnot“ a „antropologickou chybu“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 14. srpna 2019  Foto: screenshot YouTube – arcibiskup Marek Jedraszewski

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. To je ta jejich skutečná pravda a láska… jen čirá nenávist zaštitující se „láskou a pravdou“ a liberalistickými řečičkami…falešný humanismus.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář