V Polsku vandal bagrem zničil dílnu s pomníkem obětem holokaustu

Varšava – V jihovýchodním Polsku jistý muž před několika dny bagrem zdemoloval dílnu kameníka, který opravoval pomník obětem holokaustu. V Bialystoku na severovýchodě země neznámí vandalové posprejovali malbu na stěně, která připomíná lidi různých kultur, kteří v minulosti ve městě žili. O incidentech dnes informovala polská média.

V dílně Krzysztofa Kolibského ve vísce Wonwolnica nedaleko Lublinu v sobotu pachatel s bagrem poničil nářadí, zbořil stěny stavby a zničil dvě auta. Na kus pomníku místním obětem holokaustu, který kameník opravoval, napsal nápis „Židy pryč“. Kolibski spolupracuje s nadací Zapomniane (Zapomenuté), která v Polsku vyhledává a zkoumá místa související s holokaustem a staví na nich pomníky. Kolibskému zadala opravu pomníku z místa, kde nacisté zastřelili více než deset Židů. Před týdnem tento pomník kdosi zdevastoval a před několika dny se terčem útoku stala dílna Kolibského. Podle Agnieszky Nieradkové z nadace „by bylo naivní si myslet, že oba incidenty spolu nesouvisejí“.

Policie informovala, že v této souvislosti zadržela 36letého muže podezřelého z ničení cizího majetku a že vyšetřuje i to, zda čin nebyl antisemitsky motivovaný.

V neděli se v Bialystoku skupina lidí pokusila překazit koncert v rámci festivalu židovské kultury, který se konal v jednom z katolických kostelů. Už předem se obrátili na místního arcibiskupa, aby koncert zakázal, protože jejich kostel je „domem Božím a ne koncertním sálem pro talmudické ďábly podezřelého původu“. Během hudební produkce pak křičeli. Varhaník koncert dohrál až do konce a za svůj výkon sklidil hlasitý potlesk.

Rovněž v Bialystoku v noci na dnešek kdosi potřetí během čtyř let počmáral malbu u jedné z hlavních ulic města. Jsou na něm slova v jazycích obyvatel, kteří zde v minulosti žili, a symboly jejich kultur. Vyobrazení židovského sedmiramenného svícnu menory vandalové přepsali nápisem Stop 447. To odkazuje na americký zákon, který vyzývá k restituci nebo náhradě majetku zabaveného obětem holokaustu.

V Polsku žilo do druhé světové války na 3,2 milionu Židů. Více než tři miliony jich byly zavražděny během holokaustu. „Dnes je (židovská komunita) nepočetná, ale přetrvává velká míra nenávisti vůči Židům,“ řekl v TVN24 Rafal Pankowski ze sdružení proti rasismu Nigdy Wiencej (Nikdy více). „Máme do činění s paradoxním jevem takzvaného antisemitismu bez Židů,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Wikipedie – Židovské getto ve Varašavě

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář