V Polsku začal soud s knězem obžalovaným ze zneužívání dětí

Varšava – V polském městě Nowy Targ začal ve středu soud s knězem, který podle obžaloby sexuálně zneužíval 22 chlapců. Polská média o případu referují jako o „největším pedofilním procesu“ v zemi. „V případě odsouzení kněze Mariana W. hrozí diecézi, že bude muset vyplatit mnohamilionová odškodnění,“ napsal deník Gazeta Wyborcza.

Před soudem mají stanout jako svědci knězovy někdejší oběti. „Zaplatili vysokou cenu. Během vyšetřování lékaři potvrdili, že někteří zneužívaní stále trpí vleklým postraumatickým syndromem, přestože jsou to již dospělí muži,“ řekl deníku nejmenovaný vyšetřovatel.

Ačkoliv před polskými soudy již dříve stanuli duchovní obžalovaní ze spáchání sexuálních zločinů na dětech, i tak představuje nynější proces podle deníku precedens. Až dosud se totiž žádný kněz nezodpovídal z ublížení tolika dětem. Marian W. se má zodpovídat za 11 případů zneužití, dalších 11 je už promlčených.

Kněz postupně působil v pěti farnostech. Všude jej farníci podle listu oceňovali za činnorodost a budování nových kostelů, jakož i za práci s mládeží. Ke zneužívání chlapců v letech 2003 až 2012 docházelo hlavně během výletů k moři anebo na faře. Každá šokovaná oběť se bála odporovat i hovořit, co se stalo. Případy vyšly najevo až v roce 2018, kdy jeden z chlapců, tehdy již dospělý muž, promluvil.

Ale knězovi nadřízení se podle deníku o zneužívání dozvěděli už o pět let dříve, kdy knězi zakázali práci s dětmi. Případ ale v rozporu se zákonem nenahlásili úřadům, a tak diecézi nyní hrozí, že se oběti budou domáhat vysokého odškodnění.

Gazeta Wyborzca tento měsíc zveřejnila reportáž s obviněním krakovského pomocného biskupa Jana Szkodoně, že se před 20 lety dopouštěl sexuálního zneužívání patnáctileté dívky. Biskup obvinění popřel, do objasnění případu se stáhl z veřejného života. Obviněním se podle médií zabývá Vatikán.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 20. února 2020  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář